Nowy lepszy komputer

Kategoria: Sprzęt i akcesoria |

W większości gospodarstw domowych w naszym kraju jest co najmniej jeden komputer. W wielu z nich jest nawet kilka, aby każdy członek rodziny, korzystający z tego urządzenia miał własny sprzęt. Eliminuje to wiele domowych konfliktów związanych z kłótniami, czyja teraz kolej lub ile czasu każdy może spędzić przed monitorem. Komputery stały się urządzeniami tak powszechnymi i dostępnymi, jak kiedyś inne urządzenia domowe, jak choćby telewizor czy radio. Jeszcze kilkanaście lat temu ceny nowoczesnych komputerów były bardzo wysokie i wielu zainteresowanych zakupem nowego sprzętu długo wahało się przed podjęciem ostatecznej decyzji. Zakup nowego komputera to przecież inwestycja na długie lata, więc trzeba wyjątkowo skrupulatnie przemyśleć kwestię poszczególnych elementów komputera i jego parametrów, aby okazały się wystarczające do wykonywania zadań, które planuje na nim wykonywać nabywca.

Wybór płyty głównej, procesora, dysku twardego, pamięci, karty dźwiękowej, karty graficznej, monitora i innych ważnych składowych to za każdym razem trudne decyzje. Wiele osób, zwłaszcza tych, które dysponują jakąś wiedzą z zakresu informatyki, stara się sama skomponować najlepsze zestawienie elementów komputera. Każdy oczywiście chce, aby nowy sprzęt był lepszy od dotychczas posiadanego, szybciej się uruchamiał, sprawniej reagował na polecenia, był mniej awaryjny i tak dalej. Najlepszym wyjściem w takiej sytuacji jest wizyta w salonie komputerowym. W sklepach zajmujących się sprzedażą sprzętu komputerowego można skonsultować wszystkie wątpliwości i przy pomocy kompetentnej obsługi wybrać rozwiązanie najkorzystniejsze z punktu widzenia indywidualnych potrzeb. Każdy tak naprawdę ma przecież inne wymagania. Innego komputera będzie potrzebować osoba, która używa go wyłącznie jako medium służącego rozrywce, takiej jak oglądanie filmów i od czasu do czasu jako maszyny do pisania, a inne wymagania będzie musiał spełniać komputer osoby, której służy do profesjonalnego montażu filmów lub grafikowi komputerowemu.

 

Kupić komputer? Nie ma problemu!

Kategoria: Komputery |

Dla większości przeciętnych użytkowników komputerów domowych to, co znajduje się pod obudową komputera i mechanizmu, dzięki którym działa, pozostają wiedza na pograniczu czarnej magii. Komputer ma po prostu działać i wykonywać polecenia, natomiast wiedza informatyczna niech pozostanie domeną informatyków. I nie ma w takim pragmatycznym podejściu niczego złego, wszak nie każdy, kto jest posiadaczem komputera, musi się na komputerach znać. Jest to tym bardziej uzasadnione, że dostęp do usług specjalistów zajmujących się montażem i naprawą komputerów jest dziś naprawdę łatwy. Na wypadek jakiejkolwiek awarii wystarczy zanieść komputer do najbliższego serwisu, aby szybko otrzymać go z powrotem działający bez zarzutu. Można też skorzystać z tak zwanego pogotowia informatycznego, a wtedy nawet nie trzeba będzie wychodzić z domu.

Wystarczy telefon pod podany numer, a w umówionym terminie informatyk przyjedzie do domu i zajmie się naprawą. Właściciel komputera tak naprawdę nawet nie musi wiedzieć co się stało, a diagnoza podana w specjalistycznym języku informatyków z reguły niewiele mówi przeciętnemu użytkownikowi. Podobnie łatwo kupić dziś nowy komputer, kiedy stary przestanie spełniać wymagania. Zdarza się przecież, że potrzeby użytkownika rosną, zwłaszcza jeśli zmienia się przeznaczenie domowego komputera. Funkcjonuje wiele sklepów komputerowych, w których można nabyć sprzęt, który dokładnie będzie odpowiadał oczekiwaniom. Z reguły wystarczy tylko powiedzieć sprzedawcy, do jakich celów będzie używany komputer, a on już dobierze odpowiednie parametry wszystkich elementów lub doradzi, co jeszcze byłoby niezbędne. Nie ma również problemu z dopasowaniem designu obudowy i innych peryferiów do estetycznych upodobań klienta, a dla niektórych niezwykle ważny jest kształt i kolor komputera, który stanie na biurku. Często konieczny jest kompromis między wysokimi wymaganiami klienta kupującego nowy komputer a możliwościami jego kieszeni, ale zazwyczaj udaje się znaleźć sprzęt dla każdego.

 

Nowy komputer – składać samemu czy kupić gotowy?

Kategoria: Sprzęt i akcesoria |

Jeśli czytasz ten artykuł, to oznacza, że masz komputer. Masz też dostęp do internetu. Podobnie, jak większość ludzi w naszym kraju, bo domowy komputer na dobre rozgościł się w naszych domach i jest sprzętem równie zwyczajnym, jak lodówka czy telewizor. Być może nawet nie pamiętasz czasów, kiedy posiadanie własnego komputera było rzadkością i powodem do chwalenia się przed znajomymi. A było to całkiem niedawno, wszak jeszcze na początku lat dziewięćdziesiątych komputery znajdowały się raczej w biurach i instytucjach, a na domowy użytek posiadała je niewielka liczba osób. Dziś problemem nie jest kwestia pod tytułem „czy mieć komputer” tylko „jaki mieć komputer”, bo wymagania poszczególnych użytkowników są bardzo zróżnicowane. Oczekiwania te są uzależnione od przeznaczenia danego komputera. Innych parametrów sprzętowych będzie oczekiwał profesjonalny grafik komputerowy czy zapalony fan gier, a inne wystarczą komuś, kto zamierza wykorzystywać komputer jako nieco nowocześniejsza maszynę do pisania lub wręcz kalkulator.

Pozostaje również kwestia, czy kupować całkowicie nowy komputer w salonie, czy też zdecydować się na komis z używanym sprzętem. Oba rozwiązania mają oczywiście swoje wady i zalety, a wybór którejś z dostępnych opcji zależy między innymi od zasobności portfela klienta. Nowy komputer ma tę zaletę, że można przy pomocy profesjonalnego sprzedawcy dobrać wszystkie elementy zgodnie z własnymi potrzebami, natomiast w komisie dostaniemy już złożony sprzęt. Rzecz jasna, dla osób posiadających odrobinę sprytu i wiedzy z dziedziny informatyki, dostępne jest trzecie rozwiązanie, a mianowicie samodzielne złożenie komputera z elementów dobranych zupełnie indywidualnie. Wtedy istnieje już niemal pełna dowolność, a użytkownik ma pełny wpływ za to, w jaki sposób jego komputer będzie działał i wyglądał. To rozwiązanie wyłącznie dla nieco bardziej zaawansowanych użytkowników, gdyż dla kompletnego laika dobranie wszystkich parametrów we właściwy sposób jest po prostu niewykonalne.

 

Zanim wyrzucisz stary komputer

Kategoria: Komputery |

Wraz z rozwojem technologii i informatyki zmiany i innowacje wprowadzane do rozwiązań sprzętowych nabrały tempa niespotykanego wcześniej. Każdego roku, a nawet częściej branża komputerowa przeżywa małą rewolucję, a poszczególne firmy produkujące sprzęt i oprogramowanie starają się nie tyle nawet nadążać za oczekiwaniami rynku, co je wyprzedzać i kształtować. W czasach wcale nieodległej przeszłości, kiedy komputery i informatyka dopiero raczkowały nawet nie wyobrażano sobie dzisiejszych możliwości. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nowoczesny komputer oznaczał urządzenie wielkości dużego pokoju, a jego moc obliczeniowa była miliardy razy mniejsza niż moc współczesnego domowego komputera stojącego na biurku. Komputery przenośne były zaś jedynie fantazją autorów powieści fantastyczno-naukowych. Dziś, kiedy najmniejsze komputery mają wielkość pudełka od zapałek, a zwykły komputer stacjonarny stoi niemal w każdym domu, trudno to sobie nawet wyobrazić. Przeciętnego użytkownika tempo zmian może przyprawić o prawdziwy zawrót głowy.

Niekiedy jednak ulega pragnieniu, aby i swój osobisty, wiernie służący od lat komputer wymienić na nowy o lepszych parametrach sprzętowych, lepszym monitorze i z bardziej nowoczesnym designem obudowy. Marzy o chwili, kiedy starego komputera będzie mógł się po prostu pozbyć. Warto jednak wstrzymać się przed takim pochopnym krokiem. Zanim wyrzuci się stary komputer, warto rozważyć inne możliwości. Może niektóre z jego elementów wcale nie są takie złe? Czasem warto zachować starą kartę graficzną czy płytę główną, bo kto wie, do czego może się jeszcze przydać. Może nastoletnie dziecko postanowi pobawić się w małego konstruktora i rozwijać w ten sposób swoje zainteresowania informatyką? W takich sytuacjach stary sprzęt to prawdziwy skarb, bo można na nim eksperymentować bezpiecznie. Niezłym pomysłem jest też oddanie starego komputera do jednego z komisów komputerowych. Chociaż dla dotychczasowego właściciela już nie był wystarczający, z pewnością znajdzie chętnego nabywcę.

 

 

Z czego składa się domowy komputer?

Kategoria: Sprzęt i akcesoria |

Dopiero kiedy nadchodzi moment kupna nowego komputera ludzie zaczynają sobie zdawać sprawę z tego, jak bardzo jest to skomplikowany sprzęt. Na co dzień nie ma potrzeby zastanawiać się, co i w jakiej ilości znajduje się pod obudową komputera, gdyż ma on po prostu działać. I chociaż prawie każdy umie obsługiwać komputer, to wiedza o jego budowie nie jest już tak powszechna. Jednak nawet kompletny laik, który do komputera siada jedynie przy wyjątkowych okazjach jest w stanie bez problemu wymienić kilka elementów, z których składa się komputer. Wiadomo, że musi być sam komputer (to jest właśnie ta skrzynka), monitor, klawiatura i mysz. To oczywiście ogromne uproszczenie, które wyśmiałby bez problemu nawet początkujący informatyk, nie uwzględniające nawet podziału części na elementy niezbędne i tak zwane peryferia, ale już na tym przykładzie widać, że konstrukcja komputera to złożona sprawa. Spróbujmy usystematyzować najważniejsze elementy jego budowy.

Najważniejsza jest płyta główna. To na płycie głównej zamontowane są podstawowe komponenty komputera, takie jak procesor czy pamięć operacyjna (ewentualnie tak zwane gniazda służące do zamontowania wymienionych komponentów). Płytę główną można porównać do serca lub mózgu komputera, odpowiadające za współdziałanie pozostałych części. Pozostałe elementy wnętrza komputera to procesor, pamięć RAM, a właściwie jej kości, karty rozszerzające, twardy dysk (zwany wraz z napędem optycznym przez fachowców urządzeniem składującym) oraz zasilacz, bez którego nie obejdzie się żaden komputer. I jeszcze tak zwane peryferia, czyli mysz, klawiatura, ekran, głośniki – w zależności od zapotrzebowania użytkownika. To nadal jedynie przybliżenie, ale zwykłemu użytkownikowi taka wiedza wystarczy. Niekiedy zaś może okazać się niezwykle przydatna. Ta właśnie się dzieje, kiedy trzeba kupić nowy komputer. Sprzedawca w sklepie komputerowym z pewnością zapyta o oczekiwania klienta odnośnie tych wszystkich elementów, więc warto się co nieco o nich dowiedzieć.