Jakie są zalety laptopów?

Kategoria: Komputery |

W poniższym artykule chciałabym napisać o laptopach, które są najbardziej energooszczędne i mają najdłuższy czas pracy na baterii. Pragnę zaprezentować je z uwzględnieniem realnego czasu pracy, przy standardowym użytkowaniu, nie zaś tego podawanego przez producenta.

Zacznę od Samsunga X360-AA01PL z procesorem Core 2 Duo SU9300 1,2 GHz i dyskiem 120GB waży tylko 1,38 kg a na baterii może wytrzymać ok. 6 godzin.

Acer TravelMate TM8371-732G25Mn wyposażony jest w matrycę 13,3 cali i pełnowymiarową klawiaturę. Producent chcąc jak najbardziej zmniejszyć rozmiary laptopa, zrezygnował z napędu optycznego. Procesor Core 2 Duo Su9400 o taktowaniu 1,4 GHz, 3GB RAM oraz karta graficzna Intel 4500 MHD to nienajgorsze parametry, zwłaszcza że laptop ten potrafi wytrzymać ponad 7 godzin na baterii podczas intensywnej pracy.

ASUS UL50Vf to pierwszy na świecie notebook wykorzystujący technologię NVIDIA Optimus, która pozwala na automatyczne przełączanie się systemu podczas pracy pomiędzy zintegrowaną (Intel GMA4500 HD), a zewnętrzną (NVIDIA G 210M) kartą graficzną. Dwurdzeniowy procesor Intela z taktowaniem 1,73 GHz w trybie turbo, 15-calowy ekran i ponad 9 godzin pracy na baterii pozwalają wystawić temu laptopowi wysoką ocenę.

Samsung X420-FA01PL pozbawiony napędu optycznego z procesorem Intel Pentium 1,3 GHz i grafiką Intel GMA 4500 MHD wytrzymuje prawie 9 godzin na baterii.

Acer Aspire 4810T-354G32Mn jest wyposażony w procesor U3500 1.40 GHz, 4 GB pamięci RAM oraz 320 GB dysk twardy i grafikę Intel GMA 4500 MHD na baterii wytrzymuje ok. 9 godzin ale dzięki specjalnemu trybowi wydłużającemu czas pracy na baterii (aktywowanego specjalnym przyciskiem), możemy wydłużyć go nawet do 10-11 godzin!

Jak widać wszystko zależy od tego jakie parametry nas interesują i co chcemy robić na danym laptopie. Jeżeli zależy nam tylko i wyłącznie na długości czasu pracy, to Acer Aspire 4810T będzie najlepszym rozwiązaniem, jeśli zaś chcielibyśmy odpalić jeszcze parę fajnych gier, wtedy jedyną opcją będzie ASUS UL50Vf.

 

 

Mini Laptop czy to dobra inwestycja?

Kategoria: Komputery |

Ostatnio na allegro zauważyłam, że można kupić coś co nazywa się Mini Laptop lub też Mini Netbook i kosztuje około 250-300 złotych. Przyjrzyjmy się bliżej temu urządzeniu. Co dostajemy za tak niską cenę?

Chińscy producenci znacznie obniżając koszty tworzą swoje nowe miniaturowe notebooki wykorzystując procesory ARM, których taktowanie w najczęściej obecnie sprzedawanych modelach oscyluje w granicach 800 MHz. Patrząc na cenę trzeba szczerze przyznać, że jest ona optymalna do tego co otrzymujemy. Ekran ma 7 cali, dysk twardy wewnętrzny tylko 2 GB, ale można podłączyć zewnętrzną pamięć SD (do 16GB). Pamięci RAM jest 256 MB, są trzy porty USB w tym zwykle przynajmniej jeden w standardzie 2.0. Oprócz tego mamy jeszcze wejście modemowe (RJ-45) oraz istnieje możliwość podpięcia modemu 3G na USB, grafika jest oczywiście zintegrowana z płytą główną.

Ponadto na obudowie jest gniazdo słuchawkowe i gniazdo mikrofonu, a głośniki stereo są zintegrowane. Klawiatura ma układ QWERTY, mamy również touch pada do obsługi myszy.

System, który zwykle jest zainstalowany na tych maszynach to Android lub Windows CE, ale można sobie zainstalować dowolny system operacyjny, który potrafi działać z procesorem architektury AMR, np. Debiana.

W system wbudowane jest kilka przydatnych użytkownikowi programów, jak np. MS Word, Excel, PDF Viewer, Power Point Viewer, przeglądarka obrazków, program pocztowy, przeglądarka internetowa, odtwrzacz mp3 i wideo, WinRAR oraz kilka przykładowych gier.

Można też samodzielnie doinstalować dowolne oprogramowanie. Przy Androidzie mamy całą masę aplikacji do wyboru, przy Windows CE już znacznie mniej, dlatego warto być może zastanowić się nad rezygnacją dobrze znanego systemu okienek na rzecz Linuxa (Android).

Warto jeszcze wspomnieć, że bateria trzyma ponad 3 godziny, więc jest to całkiem dobry wynik.

Podsumowując, jeśli potrzebujemy kompaktowego komputera do podstawowych zadań, internetu i pracy biurowej, wydanie 300 zł na to urządzenie będzie niewielką i dobrą inwestycją.

 

 

Co oznacza termin hosting?

Kategoria: Internet |

Hosting to przestrzeń wynajmowana na komputerze hostującym, czyli serwerze. Może być wykorzystana jako wirtualny dysk – magazyn plików, miejsce na umieszczenie publicznie dostępnej witryny internetowej, prywatna skrzynka e-mail lub jako baza danych.

Jeśli jednak ruch na naszej witrynie jest zbyt duży, tak że powoduje on znaczne przeciążenia i z tego powodu nasza strona często ładuje się bardzo długo albo wcale się nie wyświetla – to ewidentny znak, że od teraz potrzebujemy już czegoś mocniejszego, serwera wirtualnego albo dedykowanego.

Usługa serwera dedykowanego udostępnia nam całą fizyczną maszynę – komputer wpięty do super szybkiej sieci (najczęściej z uploadem i downloadem na poziomie 100 Mb/s) pod dowolne wykorzystanie. Możemy zainstalować sobie na nim serwer PHP i mieć własną stronę internetową. Strona, która do swojej dyspozycji ma całą fizyczną maszynę będzie na pewno dużo lepiej działać, niż taka która jest na zwykłym hostingu, gdzie zawsze mamy dostępną małą część zasobów.

Jako, że serwery dedykowane to drogie usługi i nie każdego na nie stać, warto przemyśleć też może tańsze rozwiązanie, coś pomiędzy hostingiem a serwerem dedykowanym, czyli – serwer wirtualny.

Jest to ściśle wydzielona i w pełni odizolowana część fizycznej maszyny (serwera) mająca swój własny, odrębny zewnętrzny adres IP, własne środowisko uruchomieniowe i środowisko pracy. Działa na dokładnie takiej samej zasadzie jak serwer dedykowany, a cena takiej usługi będzie tu uzależniona od tego ile procent fizycznej maszyny wynajmujemy. Możemy wynająć serwer wirtualny, zajmujący tylko 5% zasobów komputera fizycznego, albo taki który zajmuje 25% itd.

Należy jeszcze pamiętać, że serwery wirtualne i dedykowane dają nam o wiele większe możliwości od hostingu. Można na nich skonfigurować swój serwer gier internetowych, serwery poczty, serwery baz danych, można założyć własną telewizję lub radio internetowe…

Dają one całą masę możliwości, w zasadzie można je wykorzystać tak samo jak wykorzystujemy swój domowy komputer – czyli do wszystkiego, co tylko nam przyjdzie na myśl.

 

 

Historia poczty elektronicznej

Kategoria: Internet, Pozostałe tematy |

E-mail został wymyślony w roku 1965. Autorami pomysłu byli: L. Pouzin, G. Schroeder i P. Crisman. Wówczas jednak usługa ta służyła jedynie do przesyłania wiadomości pomiędzy użytkownikami tego samego komputera. Usługę polegającą na przesyłanie wiadomości tekstowych pomiędzy komputerami wymyślił w roku 1971 Ray Tomlinson, i on również wybrał znak @ do rozdzielania nazwy użytkownika od nazwy komputera, a później nazwy domeny internetowej.

Historia Internetu zaczęłą się 29 września 1969 roku, kiedy to na zlecenie rządu Stanów Zjednoczonych rozpoczęto próby założenia pierwszej sieci komputerowej, bez wyróżnionego punktu centralnego, która mogłaby funkcjonować nawet pomimo uszkodzenia pewnej jej części. Wszystkie istniejące do tej pory sieci zarządzane były przez jeden główny komputer, którego awaria pozbawiała możliwości pracy całą sieć.

W ciągu dwóch następnych lat sieć była rozbudowywana, w pracach nad nią brała udział coraz większa liczba naukowców z różnych ośrodków. W roku 1983 protokoły TCP/IP przyjęte zostały jako Standardy Wojskowe. W tym też czasie do powszechnego użycia wszedł też termin Internet.

Zakaz używania go do celów komercyjnych uniemożliwiał jego rozwój w tym kierunku. Cofnięcie tego zakazu w 1991 roku udostępniło Internet szerszemu gronu użytkowników. Od tego czasu można go również używać do celów czysto komercyjnych takich jak reklama, czy sprzedaż.

W marcu 1989 roku Tim Berners-Lee oraz Robert Cailliau założyli projekt stworzenia sieci dokumentów hipertekstowych, o nazwie World Wide Web. W grudniu 1990 roku Tim Berners-Lee stworzył podstawy HTML i pierwszą stronę internetową. Dwa lata później została napisana pierwsza graficzna przeglądarka WWW o nazwie Mosaic. W 1994 roku współtwórca przeglądarki Mosaic – Marc Andreessen z University of Illinois założył w Kalifornii firmę Netscape Communications.

Dzisiejsi użytkownicy Internetu to wielomiliardowa społeczność, która ciągle się powiększa. Coraz częściej informacje drukowane odsyłają odbiorcę do informacji publikowanych w Internecie.

 

Historia komputeryzacji

Kategoria: Komputery |

Prawdopodobnie pierwszym na świecie komputerem była maszyna elektromechaniczna „Automatic Sequence Controlled Calcurator” sterowana automatycznie, za pomocą programu zapisanego na taśmie dziurkowanej. Maszyny tego typu podobnie jak kilka następnych, miały rozmiary gigantyczne i zajmowały specjalne pokoje, jednocześnie bardzo były zawodne i pochłaniały ogromne ilości energii.

W 1946 roku naukowcy z Uniwersytetu Pensylwańskiego, zbudowali pierwszą na świecie maszynę do celów obliczeniowych, nazwaną ENIAC, był to komputer pierwszej generacji zbudowany w technice lampowej, zaprojektowany w 1943 roku i pracował do 1955 roku.

W 1948 roku Claude Elwood Shawnon stworzył podstawy teorii informacji, opracowując metody określania ilości miary informacji i wprowadzając nową jej jednostkę – bit.

W 1949 roku w Cambridge uruchomiono komputer EDSAC, charakteryzujący się pamiętaniem programu. Już w 1950-tym komputrer podobnej klasy został zastosowany do tworzenia pierwszych prognoz meteorologicznych.

W 1954 roku rozpoczęto produkcję komputera, który umożliwił przyjmowanie danych wejściowych z dalekopisu, taśmy dziurkowanej, taśmy magnetycznej, oraz karty dziurkowanej. Rok 1955 to rok wprowadzenia pamięci w postaci dysku magnetycznego firmy IBM.

Rok 1958 zapisał się też w historii elektroniki jako rok skonstruowania pierwszego układu scalonego, który w znacznym stopniu przyczynił się do zrewolucjonizowania elektroniki.

W 1961 roku uzyskano w komputerze szybkość 1 miliona operacji na sekundę, oraz zastosowano pamięć w postaci kart magnetycznych.

W 1970 roku rozpoczęto produkcję układów scalonych o dużym stopniu scalenia. W tym roku w Warszawie opracowano model i prototyp minikomputera K – 202. Był to pierwszy komputer na układach scalonych.

Olbrzymi przełom nastąpił 12 sierpnia 1981 roku w nowojorskim hotelu Astoria odbyła się premiera pierwszego komputera osobistego PC firmy IBM. Mało kto wówczas przypuszczał, że był to początek przewrotu we wszystkich dziedzinach życia. Choć minęło zaledwie 20 lat, pecety są już wszędzie.

 

Zagrożenia związane z użytkowaniem komputera i Internetu

Kategoria: Komputery |

Wraz z ogromnym postępem technicznym, coraz więcej użytkowników komputerów ma dostęp do światowej sieci komputerowej – internet. „Żeglowanie” po sieci może stać się tak pasjonującym zajęciem, że bez wahania odsuwane zostają na bok – szkoła, praca, rodzina i znajomi.

W 1995 roku powstało w Nowym Jorku Centrum Uzależnienia od Internetu założone przez dr Kimberly Young, a Ivan K. Goldberg, psychiatra z Uniwersytetu Columbia założył w tym samym roku internetową Grupę Wsparcia dla Osób Uzależnionych od Internetu.

Uzależnienie od internetu jest jeszcze w Polsce słabo znane i nie ma jednowyrazowej polskiej nazwy na określenie tego procesu, mimo wszystko termin „siecioholik” coraz pojawia się na łamach rodzimej publicystyki.

Przez psychologów jest to określane jako choroba, polegająca na utracie możliwości kontrolowania się w korzystaniu z sieci. W trakcie rozwoju tego zaburzenia spada u chorego poziom satysfakcji osiąganej dzięki korzystaniu z internetu przez pewien okres czasu.

Zanotowano nawet ewidentne przypadki śmiertelne tej choroby. Zorganizowany w Tajlandii maraton gry na komputerze zakończył się tragedią. Zawodnicy w kafejce internetowej rywalizowali ze sobą w popularnej grze „League of Legends”. Chen Rong-yu umarł i zastygł, trzymając dłonie przy klawiaturze. Wstępne badania wykazały, że 23-latek zmarł po 23 godzinach grania na zawał serca wywołany przez zmęczenie, bardzo długi brak snu i ruchu.

30 letni mieszkaniec Pekinu wybrał się do kafejki Internetowej aby pograć sobie w Internecie w sieciową grę. Gdy trzy dni później siedział dalej przed ekranem – oczywiście bez spania oraz spożywania jakichkolwiek posiłków w międzyczasie – z wycieńczenia zemdlał, nie udało się go już odratować i zmarł. 28-letni mieszkaniec Południowej Korei zmarł w wyniku niewydolności serca, która była skutkiem trwającej ponad 50 godzin gry w kawiarence internetowej.

Co w internecie może uzależnić? Wszystko. Od informacji (infoholizm), przez internetowe portale społecznościowe, fora i strony hobbystyczne.