Zagrożenia związane z użytkowaniem komputera i Internetu

Kategoria: Komputery |

Wraz z ogromnym postępem technicznym, coraz więcej użytkowników komputerów ma dostęp do światowej sieci komputerowej – internet. „Żeglowanie” po sieci może stać się tak pasjonującym zajęciem, że bez wahania odsuwane zostają na bok – szkoła, praca, rodzina i znajomi.

W 1995 roku powstało w Nowym Jorku Centrum Uzależnienia od Internetu założone przez dr Kimberly Young, a Ivan K. Goldberg, psychiatra z Uniwersytetu Columbia założył w tym samym roku internetową Grupę Wsparcia dla Osób Uzależnionych od Internetu.

Uzależnienie od internetu jest jeszcze w Polsce słabo znane i nie ma jednowyrazowej polskiej nazwy na określenie tego procesu, mimo wszystko termin „siecioholik” coraz pojawia się na łamach rodzimej publicystyki.

Przez psychologów jest to określane jako choroba, polegająca na utracie możliwości kontrolowania się w korzystaniu z sieci. W trakcie rozwoju tego zaburzenia spada u chorego poziom satysfakcji osiąganej dzięki korzystaniu z internetu przez pewien okres czasu.

Zanotowano nawet ewidentne przypadki śmiertelne tej choroby. Zorganizowany w Tajlandii maraton gry na komputerze zakończył się tragedią. Zawodnicy w kafejce internetowej rywalizowali ze sobą w popularnej grze „League of Legends”. Chen Rong-yu umarł i zastygł, trzymając dłonie przy klawiaturze. Wstępne badania wykazały, że 23-latek zmarł po 23 godzinach grania na zawał serca wywołany przez zmęczenie, bardzo długi brak snu i ruchu.

30 letni mieszkaniec Pekinu wybrał się do kafejki Internetowej aby pograć sobie w Internecie w sieciową grę. Gdy trzy dni później siedział dalej przed ekranem – oczywiście bez spania oraz spożywania jakichkolwiek posiłków w międzyczasie – z wycieńczenia zemdlał, nie udało się go już odratować i zmarł. 28-letni mieszkaniec Południowej Korei zmarł w wyniku niewydolności serca, która była skutkiem trwającej ponad 50 godzin gry w kawiarence internetowej.

Co w internecie może uzależnić? Wszystko. Od informacji (infoholizm), przez internetowe portale społecznościowe, fora i strony hobbystyczne.