Komputer zastąpi telewizor?

Kategoria: Komputery |

Telewizor pojawił się po kinie i naprawdę zmienił życie ludzi. Dał im nową rozrywkę, z której po dziś dzień korzystają chętnie i często. Telewizja jest źródłem rozrywki, informacji i nauki. Dzięki ludziom, którzy przedstawiają nam obrazy, możemy poznać różnego rodzaju miejsca, przedmioty oraz kultury, o których wcześniej nie słyszeliśmy. Dla rozrywki chodzimy do kina, ale nie jest to nasze codzienne zajęcie. Ponad wszystko jednak bardzo dużą część czasu spędzamy przed telewizorem. Jest on odskocznią od szarej rzeczywistości, a także różnorodnych kłopotów, na które napotykamy się w pracy czy w życiu rodzinnym. Dlatego bardzo ważne jest, by mieć co s takiego, co przeniesie nas na chwilę do trochę odmiennego od naszego świata. Ludzie często ograniczają się do oglądania telewizora, kiedy na przykład nie mają dużego grona znajomych, również wtedy kiedy czują się samotni i opuszczeni – częste jest to wieczorami. Natomiast pojawianie się komputera bardzo dużo zmieniło w postrzeganiu obrazu telewizyjnego oraz kinowego.

W bardzo prosty sposób można teraz oglądać ulubione seriale oraz filmy, które leciały na ekranie kin. W związku z tym spora część społeczeństwa bardzo mało czasu już poświęca na oglądanie tradycyjnej telewizji. Takie postępowe osoby wolą bowiem kupić sobie bardziej nowoczesny komputer, na którym będą mogli w doskonałej rozdzielczość oglądać filmy. Jest to także praktyczne wyjście, ponieważ w każdej chwili możemy przerwać oglądanie – w telewizorze jest to raczej trudne, chyba że go po prostu wyłączymy – i zająć się czymś innym. Dzięki temu można być w przenośni w kilku miejscach jednocześnie i zajmować się wieloma rzeczami w tym samym momencie – na przykład sprawdzać pocztę elektroniczną, oglądać zdjęcia znajomych, rozmawiać z bliskimi, którzy są gdzieś daleko. Możliwości jest naprawdę wiele, a wszystko dzięki temu, że jesteśmy bardzo postępowym społeczeństwem. Jeżeli prowadzimy jednoosobowe lub nawet dwuosobowe gospodarstwo domowe, to możemy sobie pozwolić właśnie na taki luksus posiadania minimalnej ilości sprzętów.

 

Wszystko o komputerach

Kategoria: Komputery |

Pojawiły się już pierwsze komercyjne komputery kwantowe – koszt takiego cuda to obecnie 10 milionów dolarów… Czym jest zatem taki komputer i w jaki sposób różni się od standardowego PCeta?

W zwykłym komputerze dane reprezentowane są przez jednostki informacji zwane „bitami”, które mogą przyjąć wartość 0 (zero) lub 1 (jeden). „Kubit” – kwantowy odpowiednik bita jest w stanie pośrednim pomiędzy zerem a jedynką. Układ kubitów ewoluuje w sposób ścisle określony przez algorytm. Ewolucja tego układu odpowiada procesowi obliczeniowemu.

Zasadnicza różnica polega na szybkości wykonywania obliczeń. Każde zadanie, które potrafi wykonać komputer kwantowy może zostać bez większych problemów wykonane na komputerze tradycyjnym, tylko potrwa to o wiele dłużej, zanim otrzymamy prawidłowy wynik. Zwłaszcza, gdy trzeba rozważyć miliony różnych kombinacji po kolei, komputer kwantowy dzięki unikalnej budowie swoich układów jest w stanie wypróbować wszystkie kombinacje jednocześnie i od razu podać prawidłowy wynik.

Komputer kwantowy firmy D-Wave One kosztuje 10 milionów dolarów i wymaga osobnego, specjalnie przygotowanego pomieszczenia z aparaturą kriogeniczną. Obudowa jest chłodzona do temperatury 5 mK – czyli o 0,005 stopnia wyższej od zera absolutnego. Stosowany jest do tego wymiennik ciepła zasilany ciekłym helem. Obudowa układu umieszczona jest pomiędzy dwoma takimi wymiennikami. Całość znajduje się w „tunelu”, utworzonym przez płytki z układami elektronicznymi o nieujawnionym przeznaczeniu. Sama maszyna jest rozmiarów większej szafy, ale o wiele więcej przestrzeni zajmuje cały układ chłodzenia.

Zastosowano w niej nowy procesor klasy Orion. Jeśli przyjrzymy się szczegółom rozwiązania Oriona, zauważymy od razu, że nie jest on procesorem kwantowym w takim sensie, w jakim określa to teoria. Wszystkie ewentualne relacje pomiędzy kubitami są sterowane zewnętrznie – nie ma bezpośrednich oddziaływań pomiędzy kubitami.

Oprócz D-Wave nad prototypem takiego komputera bardzo aktywnie pracuje także IBM, pragnący wieść prym wśród producentów PC na całym świecie.

 

Zalety wielordzeniowych procesorów

Kategoria: Sprzęt i akcesoria |

Kilka lat temu na rynku pojawiły się wielordzeniowe procesory. W porównaniu do poprzedniej klasy podzespołów każdy z takich procesorów posiada kilka rdzeni o określonej częstotliwości taktowania, a nie jak kiedyś – tylko 1 rdzeń. Nowe układy nazywa się nawet czasem układami wieloprocesorowymi – choć nie jest to do końca poprawne technicznie sformułowanie, dobrze jednak opisuję zasadą działania układu wielordzeniowego.

Każde działanie w komputerze to proces przetwarzania wielu różnych zmiennych i zadań, które we wcześniejszych procesorach musiały być wykonywane w zadanej kolejności – od pierwszego do ostatniego. W nowej klasie podzespołów poszczególne rdzenie mogą dzielić się określonymi zadaniami – i tak np. w procesorze dwurdzeniowym każdy ze rdzeni wykonuje połowę zadań aplikacji, więc (przynajmniej teoretycznie) dany proces może być wykonany dwukrotnie szybciej.

Zaczęto oczywiście zwiększać liczbę rdzeni w procesorach do czterech, sześciu i ośmiu, aby uzyskać jeszcze większą wydajność.

Oprócz wielordzeniowości duże znaczenie ma też wielowątkowość.  Często możliwe jest podzielenie pewnych funkcji urządzeń dedykowanych na podzadania. Odpowiednie wątki mogą być przydzielane do różnych procesorów, z których każdy ma inne przeznaczenie i może zostać optymalnie skonfigurowany do konkretnych operacji.

Pojawił się jednak problem z aplikacjami. Choć wielowątkowość w procesorach może być teoretycznie nieskończenie skalowalna, to nie każda aplikacja jest w stanie wykorzystać potencjał nowej klasy podzespołów. Wiele obecnych na rynku programów, nawet tych wyprodukowanych współcześnie potrafi w pełni wykorzystać tylko jeden rdzeń procesora i nie zostały przygotowane do obsługi wielowątkowości.

Dlatego, jeżeli posiadasz wysokiej klasy komputer z najnowszym procesorem wielordzeniowym, a nie widzisz dużego wzrostu wydajności podczas np. konwersji filmów tym samym programem, co na starym komputerze, to warto sprawdzić, czy aby na pewno dana aplikacja obsługuje wielowątkowość, a jeśli nie to warto zmienić program na nowszy lub innego producenta.

 

Nowsza wersja Windows 7

Kategoria: Oprogramowanie |

Pojawia się następca Windowsa 7 – czyli Windows 8. Na razie wciąż jeszcze w fazie testów, ale wersja beta już jest ogólnodostępna, można ją pobrać i przetestować.

Minimalne wymagania systemowe nowej wersji to procesor 1 GHz, 1GB pamięci RAM, 16 GB miejsca na dysku twardym oraz karta graficzna zgodna ze standardem przynjmniej Directx 9. Jak widać przy obecnych parametrach sprzętu komputerowego nie są to zatrważające wymagania i większość naszych domowych PC będzie w stanie obsłużyć nowy system.

Następca obecnego Windowsa instaluje się szybciej niż siódemka, ma też potrzebować przynajmniej 30% mniej czasu na uruchomienie się, o tyle samo powinno też spaść bazowe zużycie pamięci przez nowy system.

W standardzie posiada też on bardzo dużo opcji dotyczących kontroli rodzicielskiej oraz nowe możliwości w ustawieniach zarządzania energią.

Zastosowano w nim nowe środowisko graficzne, którego styl zbudowany jest z dużych prostokątnych kafelków, gdzie każdy odpowiada za osobną aplikację – podobnie jak w urządzeniach mobilnych. Zniknął przycisk Start. Zamiast tego, należy najechać na dolny lewy róg ekranu. Pojawi się miniatura menu, którą można kliknąć. Można też nacisnąć przycisk Windows na klawiaturze.

Jeżeli jednak nowy pulpit nie przypadłby nam do gustu, to możemy swobodnie jednym kliknięciem przełączyć się do Aero znanego z Windows 7.

Nowy system ma w pełni obsługiwać i wspierać ekrany dotykowe – także te z możliwością wielonaciskowego dotyku.

Oprócz tego wielką nowością i czymś w rodzaju gadżetu ma być opcjonalna rezygnacja ze sterowania kursorem za pomocą myszy na rzecz sterowania… samymi ruchami gałek ocznych. Istnieje specjalna aplikacja, która najlepiej działa z laptopami posiadającymi wbudowane kamerki internetowe. Po odpowiedniej kalibracji system może śledzić ruchy naszych gałek ocznych i przesuwać kursor myszy w to miejsce, gdzie aktualnie patrzymy.

To nowatorskie rozwiązanie na pewno w całości nie zastąpi standardowego sterowania myszą, ale będzie z pewnością jego atrakcyjnym uzupełnieniem.

 

Co to jest superkomputer?

Kategoria: Komputery |

Superkomputer – to komputer znacznie przewyższający możliwościami powszechnie używane komputery, w szczególności dysponujący wielokrotnie większą mocą obliczeniową. Komputery dla graczy mogą imponować zwykłemu Kowalskiemu – czterordzeniowy procesor Core i7, 16 GB pamięci, szybka karta graficzna. Takie parametry są jednak niczym w porównaniu właśnie z superkomputerami.

Współczesne superkomputery uzyskują swoją wydajność dzięki połączeniu wielu tysięcy procesorów i zrównoleglaniu wykonywanych obliczeń. Z powodów ekonomicznych stosuje się procesory dostępne w produkcji masowej, ponieważ koszty zaprojektowania i wyprodukowania nowych typów procesorów byłyby znacznie wyższe niż koszty produkcji samych komputerów.

Dawning Nebulae to chiński superkomputer składający się z 9 280 wielordzeniowych procesorów x86 oraz 4640 procesorów graficznych NVIDIA Fermi.

Cray Jaguar to superkomputer powstały na zlecenie rządu USA. Jest prawdopodobnie najszybszym komputerem na Ziemi przeznaczonym do obliczeń na rzecz nauki.

Na przestrzeni lat maszyna była kilkukrotnie udoskonalana. Na chwilę obecną ma łącznie 255 tysięcy rdzeni.

Tsubame 2.0 to japoński superkomputer, który ma w sobie 2 816 sześciordzeniowych procesorów Intel Xeon 5600 o taktowaniu 2,96 GHz oraz 4 224 procesorów graficznych NVIDIA Tesla M2050. W stosunku do swoich możliwości komputer pobiera bardzo mało prądu – 1 Megawat.

Superkomputer Tianhe 1-A był pierwszą chińską maszyną, która trafiłą na szczyt zestawienia najszybszych superkomputerów świata. Posiada 7 168 procesorów graficznych NVIDIA Tesla M2050 oraz 14 336 wielordzeniowych procesorów Intel Xeon zuzywających 4,04 Megawata energii.

Pierwsze miejsce na liście najmocniejszych komputerów na świecie zajmuje japońska maszyna „K Computer”. Składa się z 68 544 ośmiordzeniowych procesorów 2 GHz SPARC64 VIIIfx, dając łącznie 548 352 rdzenie.

Najszybszą maszyną w Polsce jest „Zeus” na Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie. Ma 22 TB pamięci RAM, 1800 TB dysku oraz mocy obliczeniowej kilkuset GHz.