Wiadomości radiowe

Kategoria: Newsy |

image Choć gdy dziś mówimy o wiadomościach w mediach, najczęściej myślimy o telewizji oraz Internecie, nie można nie doceniać również roli, którą odgrywa radio. To z radio większość z nas czerpie informacje o tym, co dzieje się na świecie choćby i w drodze do pracy, czy też szykując się do wyjścia z domu. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ jest to medium, które pozwala nam działać „wielofunkcyjnie”, absorbując tylko i wyłącznie jeden z naszych zmysłów, a dokładniej – słuch. I to właśnie dlatego tak chętnie słuchamy radia w drodze do pracy, na spacerze, poruszając się komunikacją miejską czy też w innych, pokrewnych sytuacjach. Warto także podkreślić, że w radio często czekają na nas także aktualne informacje o korkach na drogach oraz inne tego typu wiadomość- także przydatne nam w wielu różnorodnych sytuacjach. Doceńmy zatem radiostacje i korzystajmy z nich tak często, jak potrzebujemy, gdyż wiadomości z tego właśnie medium są nie tylko przydatne, ale i także bardzo rzetelne pod każdym względem.

Gdzie szukać najświeższych newsów?

Kategoria: Newsy |

Informacje są dzisiaj przekazywane niemal z prędkością światła. O ile jeszcze paręnaście lat temu, by dowiedzieć się, co dzieje się na drugim końcu świata trzeba było czekać co najmniej kilka godzin, o tyle dziś przepływ danych jest o wiele lepszy. Z czego to wynika? Przede wszystkim z faktu, iż mamy dostęp do Internetu, a on znacznie przyspieszył naszą komunikację. I nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o to, że łatwiej nam dzisiaj znaleźć dostęp do informacji o tym, co dzieje się na świecie. To również kwestia interaktywności i tego, że widzowie często sami przekazują dziennikarzom informacje, lub po prostu publikują je w social media czy też innymi kanałami. A to sprawia, że dzisiaj na bieżąco możemy się dowiedzieć, co dzieje się w Chinach, Turcji, czy też w USA, a dane te mogą do nas dotrzeć szybciej niż te o wydarzeniach z pobliskiego podwórka. Czy to dobrze czy źle? Nie nam oceniać. Trzeba jednak przyznać, że nowoczesne media zmieniły sposób, w jaki komunikujemy się ze sobą i odbieramy informacje nieodwracalnie, a to rzecz, którą zdecydowanie warto docenić.

Jaki portal z wiadomościami wybrać?

Kategoria: Newsy |

Znalezienie w Internecie ciekawego portalu poświęconego wiadomościom nie jest zadaniem skomplikowanym, gdyż serwisy takie właśnie są dostępne w bardzo wielu różnorodnych miejscach. Pytanie jednak, w jaki sposób znaleźć stronę, która rzetelnie poinformuje nas o wszystkim tym, co dzieje się na świecie? Dziś przyjrzymy się tej właśnie kwestii nieco dokładniej. Na początek, powiedzmy, że ograniczanie się do jednej konkretnej strony internetowej jest nierozsądne – szczególnie, że w Sieci mamy ich setki jeśli nie tysiące. A jeśli chodzi o barierę językową, dziś nie istnieje niemal, ponieważ istnieją coraz to lepsze translatory, które na bieżąco tłumaczą nam informacje. Jeśli zaś chodzi o wybór konkretnego serwisu medialnego, po prostu poprzyglądajmy się tym, które znajdziemy za pośrednictwem wyszukiwarki i porównajmy dane przez nie prezentowane. Jest to najlepszy sposób na to, by odpowiedzieć sobie na wszelkie pytania, które powiązane są z tym właśnie tematem w praktyce i na pewno warto to docenić.

Wiadomości lokalne

Kategoria: Newsy |

image Choć zazwyczaj, kiedy myślimy o wiadomościach, na myśl przychodzą nam te dotyczące tego, co istotne na skalę krajową i międzynarodową, tak naprawdę, równie ważną rolę odgrywają te lokalne. Dlatego właśnie, coraz większe znaczenie zaczynają mieć media lokalne. To bowiem dzięki nim dowiadujemy się, co tak naprawdę dzieje się w otaczającym nas świecie i z całą pewnością warto tę właśnie kwestię docenić w praktyce działania pod każdym względem. Zadajmy sobie jednak pytanie, gdzie warto śledzić lokalne wiadomości, bo odpowiedź na tak postawione pytanie nie jest łatwa. Media lokalne w każdym regionie naszego kraju działają nieco inaczej. Generalnie jednakże, powiedzieć można, że obserwować możemy choćby i na przykład lokalną prasę, ale także portale internetowe, czy też inne tego typu miejsca. Jest to z całą pewnością dobra decyzja, która przynieść może wiele korzyści. I dlatego też, polecamy przyjrzenie się bliżej opcjom powiązanym z tym właśnie tematem – warto bowiem wiedzieć, co dzieje się w naszym mieście.

Dzienniki – czy ich era minęła?

Kategoria: Newsy |

Sto lat temu głównym źródłem informacji o świecie była, co oczywiste prasa. Wielu mieszkańców Polski i nie tylko każdego dnia powszechnego szło do kiosku i kupowało swój ulubiony tytuł prasowy, aby sprawdzić najnowsze wiadomości z kraju i ze świata. W wielu krajach wydawało się też numery popołudniowe, które na bieżąco informowały o tym, co działo się tego właśnie dnia. Dziś jednak, zdawać by się mogło, powoli odchodzimy od prasy na rzecz innych mediów. Czy jednak naprawdę tak jest? A może sytuacja wygląda zupełnie inaczej? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco bliżej. Wbrew pozorom, choć sprzedaż prasy spadła, jest nadal bardzo szerokie grono tych, którzy bardziej, niż na ekranie smartfona czy też tabletu lubią czytać na papierze – sprawia im to więcej przyjemności. Poza tym, nierzadko jest tak, że wydania prasowe, czy to w wersji elektronicznej, czy też papierowej, zapewniają bardziej dogłębne spojrzenie na rzeczywistość, niż na przykład wydanie wiadomości w telewizji. Z całą pewnością więc warto tę rzecz docenić w praktyce.

Polskie media – kanały informacyjne

Kategoria: Newsy |

image W polskich mediach mamy bardzo szeroki wybór kanałów stricte informacyjnych. Pierwsze z nich powstały już ponad dekadę temu. I choć wiele osób podchodziło do nich z dużą dozą sceptycyzmu, prawda jest taka, że wniosły one nową jakość na rodzimą scenę medialną, dając szansę na stałe śledzenie tego, co dzieje się zarówno w kraju, jak i zagranicą. Warto je więc z całą pewnością docenić. Pytanie jednak, na czym, tak naprawdę, polega ich fenomen? Przede wszystkim na tym, że kiedykolwiek byśmy nie włączyli takiej stacji, uzyskamy dostęp do najważniejszych wiadomości z kraju i ze świata – czy to z nadawanej audycji, czy też z paska informacyjnego, który zawsze jest na wierzchu. Ale to nie wszystko, o czym należy pamiętać. Dobre kanały z wiadomościami to także pogłębiona publicystyka, ciekawe reportaże i dokumenty oraz inne tego typu elementy. Nie należy zatem i o tym zapominać, gdyż to również jest naprawdę ciekawe zjawisko, które z całą pewnością warto docenić w praktyce działania i śledzić te właśnie media.

Wiadomości: Internet czy telewizja?

Kategoria: Newsy |

image Jeśli chodzi o wiadomości, mamy dzisiaj w mediach bardzo szerokie pole do popisu. Mówiąc wprost, znalezienie ciekawego kanału informacyjnego nie jest w żadnym stopniu zadaniem skomplikowanym – tak samo, jak wyszukanie ciekawego portalu pełnego newsów z Polski i z całego świata. Pytanie jednak, które spośród dostępnych mediów jest dla nas bardziej atrakcyjne? Co oczywiste, każdy z nas będzie miał na ten temat nieco inne zdanie, jednakże możemy bez trudu wskazać plusy oraz minusy obu tych rozwiązań w praktyce. Jeśli chodzi o Internet, to jego główną zaletą jest łatwość dostępu do informacji. Wystarczy, że mamy urządzenie łączące się z Siecią (a dziś ma je prawie każdy), by móc w dowolnym momencie sprawdzić, co w przysłowiowej trawie piszczy. W telewizji jednak przekaz jest bardziej multimedialny i częściej bardziej „obrobiony”. Możemy także czerpać przyjemność z oglądania wszelkiego typu programów publicystycznych, w których na żywo dochodzi do wymiany informacji, a to także ważna rzecz, o której trzeba pamiętać w praktyce.

Wiadomości ze świata

Kategoria: Newsy |

image Choć wielu z nas nie zdaje sobie z tego sprawę, prawda jest taka, że to, co dzieje się na świecie ma przełożenie na nasze życie – choćbyśmy mieszkali na najbardziej kameralnej wiosce. Dlatego właśnie, z całą pewnością warto śledzić wszelkiego typu przekazy medialne, które poświęcone są zbieraniu informacji o tym, co na świecie się dzieje. A nie jest to dzisiaj trudne – bez względu na to, czy znamy obce języki, czy też nie. Podkreślić należy, że i kanałów telewizyjnych pełnych programów poświęconych temu, co dzieje się na świecie, i portali internetowych i gazet, w których znajdziemy wiadomości o tym, co dzieje się na szczytach władzy UE, NATO czy też za Oceanem Atlantyckim jest całe mnóstwo. Możemy śledzić zarówno media krajowe, które koncentrują się na takich właśnie tematach – również z programach o bardziej publicystycznym charakterze, jak i w tych zupełnie newsowych. A jeśli chcemy spojrzeć na to, co dzieje się na świecie z nieco innej perspektywy, powinniśmy zajrzeć do mediów z innych państw.

Wiadomości z kraju

Kategoria: Newsy |

Jak pokazują dane statystyczne, w trakcie oglądania programów informacyjnych, widzowie najwięcej uwagi koncentrują na wiadomościach z kraju. Nie ma się czemu dziwić – jest to skala przybliżenia, która pozwala spojrzeć na Polskę generalnie, ale jednocześnie czujemy się z tym, co dzieje się w naszym kraju związani bardziej niż z tym, co dzieje się poza nim. Dlatego też, warto przyjrzeć się bliżej mediom krajowym i poszukać dobrego źródła wiadomości z kraju właśnie. Nie jest to trudne, gdyż niemal każda stacja telewizyjna oferuje możliwość obejrzenia informacji z kraju, a każdy portal internetowy ma dużą sekcję poświęconą tej właśnie tematyce. Warto podkreślić, co oczywiste, że media nie są do końca obiektywne i zawsze przyjmują jakiś konkretny punkt widzenia, więc z całą pewnością warto poszukać takie, które są zbieżne z naszą opinią o świecie, gdyż jest to znacznie bardziej opłacalne i przyjemne dla nas. Nie należy jednak, z drugiej strony zamykać się z jednym medium – wiele perspektyw oglądu to również cenna rzecz.

Wiadomości w Internecie

Kategoria: Newsy |

O ile XX wieku, jeśli chodzi o przekaz medialny, zdominowany był niepodzielnie przez telewizję, o tyle dziś rozrywka na srebrnym ekranie odchodzi powoli do lamusa historii, a my koncentrujemy się na Internecie. Dotyczy to przede wszystkim młodszego pokolenia oraz ludzi w średnim wieku, dla których, tak naprawdę, to właśnie Sieć jest miejscem pełnym interesujących informacji o wszystkim, co dzieje się na świecie. A jeśli chodzi o portale i serwisy informacyjne, to wybór jest naprawdę szeroki. Począwszy od serwisów agencji prasowych, przez serwisy dedykowane wiadomościom i informowaniu o tym, co dzieje się na świecie, aż po specjalne aplikacje newsowe działające na smartfonach – to wszystko pozwala nam być stale w kontakcie z tym, co dzieje się w regionie, naszym mieście, ale także na skalę krajową czy też międzynarodową. I tę kwestię z całą pewnością warto docenić, gdyż jest to temat naprawdę interesujący pod każdym względem, o jakim tylko pomyślimy w praktyce działania. Warto się zatem przyjrzeć bliżej możliwościom powiązanym z tym tematem.

Infotainment – czym jest?

Kategoria: Newsy |

image W ostatnich latach mówi się coraz częściej o zjawisku medialnym, określanym z angielska mianem infotainmentu. Nie da się ukryć, że jest to dość nowe zjawisko, obecne w naszych mediach mniej więcej od dekady, może nieco dłuższego okresu czasu. A co kryje się pod tym właśnie terminem i jak należy go rozumieć? Dziś przyjrzymy się mu nieco bliżej. Termin ten pochodzi od dwóch słów, również angielskich, Pierwszym jest „information”, a więc informacja, drugim zaś, „entertainment”, czyli rozrywka. Z tego połączenia wychodzi nam coś na kształt inforozrywki, a więc serwisów i programów informacyjnych, które mają nie tylko przekazywać wiedzę dotyczącą wydarzeń ze świata, ale także rozbawić widza i przyciągnąć jego uwagę. Czy jest to zjawisko dobre, czy też złe? Trudno oceniać. Na pewno jednak mówi się o nim w kontekście zubożenia informacyjnego i koncentracji na tematach bardziej błahych. Z drugiej jednak strony, przed telewizorem czy w Internecie nie lubimy się nudzić i nie dziwi, że szukamy ciekawych sposobów na rozerwanie się.

Gdzie czytać wiadomości?

Kategoria: Newsy |

image Każdy z nas chce wiedzieć, co dzieje się w otaczającym nas świecie. Informacji na ten temat poszukiwać możemy w wielu różnorodnych źródłach. Pytanie jednak, skąd czerpać wiedzę, jeśli chcemy mieć pewność jej rzetelności? Co oczywiste, na w taki sposób postawioną kwestię nie da się wskazać jednoznacznej odpowiedzi, bo nie ma czegoś takiego, jak totalny obiektywizm. Pomijając jednak kwestie związane z filozofią, powiemy, że jeśli chodzi o wiadomości, do wyboru mamy bardzo szeroką gamę mediów – począwszy od tych najbardziej tradycyjnych, jak choćby prasa, aż po te najbardziej innowacyjne z Internetem na czele. Gdzie będziemy korzystać z informacji – zależy tylko i wyłącznie od nas. Pewne jest jednakże, że w Sieci wiadomości dotrą do nas znacznie szybciej, gdyż podlegają aktualizacji w czasie rzeczywistym, co z całą pewnością jest doskonałą i wartą wykorzystania informacją. W prasie zaś, informacje będą poddane wstępnej analizie i opracowane dokładniej – o ile weźmiemy do ręki profesjonalny tytuł. Wybór zatem zawsze pozostaje tylko nam.

Kanały informacyjne

Kategoria: Newsy |

Kiedy myślimy o poszukiwaniu wiadomości w telewizji, dziś na myśl przychodzą nam przede wszystkim kanały informacyjne. O ile bowiem dawniej na serwis z informacjami z kraju oraz ze świata trzeba było czekać przez długie godziny, o tyle dziś, możemy włączyć telewizor o dowolnej porze i cieszyć się dostępem do świeżych newsów – i tych na skalę światową, krajową, jak i regionalną. A to bardzo wygodna sytuacja, pozwalająca stale i na bieżąco śledzić to, co dzieje się w otaczającym nas świecie. Co zaś najważniejsze, dziś mamy możliwość śledzenia bardzo szerokiej ilości takich kanałów, a dzięki telewizji cyfrowej czy też Internetowi docierają do nas także stacje informacyjne między innymi z USA, Rosji, krajów arabskich, czy też Chin. Dla tych, którzy znają język angielski jest to doskonała szansa na spojrzenie na otaczający nas świat z różnych perspektyw kulturowych oraz politycznych, co daje szerszy obraz rzeczywistości. I to właśnie jest jeden z najważniejszych powodów, dla których warto śledzić stacje informacyjne każdego dnia. To naprawdę korzystne rozwiązanie.