Co oznacza termin hosting?

Kategoria: Internet |

Hosting to przestrzeń wynajmowana na komputerze hostującym, czyli serwerze. Może być wykorzystana jako wirtualny dysk – magazyn plików, miejsce na umieszczenie publicznie dostępnej witryny internetowej, prywatna skrzynka e-mail lub jako baza danych.

Jeśli jednak ruch na naszej witrynie jest zbyt duży, tak że powoduje on znaczne przeciążenia i z tego powodu nasza strona często ładuje się bardzo długo albo wcale się nie wyświetla – to ewidentny znak, że od teraz potrzebujemy już czegoś mocniejszego, serwera wirtualnego albo dedykowanego.

Usługa serwera dedykowanego udostępnia nam całą fizyczną maszynę – komputer wpięty do super szybkiej sieci (najczęściej z uploadem i downloadem na poziomie 100 Mb/s) pod dowolne wykorzystanie. Możemy zainstalować sobie na nim serwer PHP i mieć własną stronę internetową. Strona, która do swojej dyspozycji ma całą fizyczną maszynę będzie na pewno dużo lepiej działać, niż taka która jest na zwykłym hostingu, gdzie zawsze mamy dostępną małą część zasobów.

Jako, że serwery dedykowane to drogie usługi i nie każdego na nie stać, warto przemyśleć też może tańsze rozwiązanie, coś pomiędzy hostingiem a serwerem dedykowanym, czyli – serwer wirtualny.

Jest to ściśle wydzielona i w pełni odizolowana część fizycznej maszyny (serwera) mająca swój własny, odrębny zewnętrzny adres IP, własne środowisko uruchomieniowe i środowisko pracy. Działa na dokładnie takiej samej zasadzie jak serwer dedykowany, a cena takiej usługi będzie tu uzależniona od tego ile procent fizycznej maszyny wynajmujemy. Możemy wynająć serwer wirtualny, zajmujący tylko 5% zasobów komputera fizycznego, albo taki który zajmuje 25% itd.

Należy jeszcze pamiętać, że serwery wirtualne i dedykowane dają nam o wiele większe możliwości od hostingu. Można na nich skonfigurować swój serwer gier internetowych, serwery poczty, serwery baz danych, można założyć własną telewizję lub radio internetowe…

Dają one całą masę możliwości, w zasadzie można je wykorzystać tak samo jak wykorzystujemy swój domowy komputer – czyli do wszystkiego, co tylko nam przyjdzie na myśl.

 

 

Napisz odpowiedź

Musisz się zalogować żeby móc komentować.