Historia komputeryzacji

Kategoria: Komputery |

Prawdopodobnie pierwszym na świecie komputerem była maszyna elektromechaniczna „Automatic Sequence Controlled Calcurator” sterowana automatycznie, za pomocą programu zapisanego na taśmie dziurkowanej. Maszyny tego typu podobnie jak kilka następnych, miały rozmiary gigantyczne i zajmowały specjalne pokoje, jednocześnie bardzo były zawodne i pochłaniały ogromne ilości energii.

W 1946 roku naukowcy z Uniwersytetu Pensylwańskiego, zbudowali pierwszą na świecie maszynę do celów obliczeniowych, nazwaną ENIAC, był to komputer pierwszej generacji zbudowany w technice lampowej, zaprojektowany w 1943 roku i pracował do 1955 roku.

W 1948 roku Claude Elwood Shawnon stworzył podstawy teorii informacji, opracowując metody określania ilości miary informacji i wprowadzając nową jej jednostkę – bit.

W 1949 roku w Cambridge uruchomiono komputer EDSAC, charakteryzujący się pamiętaniem programu. Już w 1950-tym komputrer podobnej klasy został zastosowany do tworzenia pierwszych prognoz meteorologicznych.

W 1954 roku rozpoczęto produkcję komputera, który umożliwił przyjmowanie danych wejściowych z dalekopisu, taśmy dziurkowanej, taśmy magnetycznej, oraz karty dziurkowanej. Rok 1955 to rok wprowadzenia pamięci w postaci dysku magnetycznego firmy IBM.

Rok 1958 zapisał się też w historii elektroniki jako rok skonstruowania pierwszego układu scalonego, który w znacznym stopniu przyczynił się do zrewolucjonizowania elektroniki.

W 1961 roku uzyskano w komputerze szybkość 1 miliona operacji na sekundę, oraz zastosowano pamięć w postaci kart magnetycznych.

W 1970 roku rozpoczęto produkcję układów scalonych o dużym stopniu scalenia. W tym roku w Warszawie opracowano model i prototyp minikomputera K – 202. Był to pierwszy komputer na układach scalonych.

Olbrzymi przełom nastąpił 12 sierpnia 1981 roku w nowojorskim hotelu Astoria odbyła się premiera pierwszego komputera osobistego PC firmy IBM. Mało kto wówczas przypuszczał, że był to początek przewrotu we wszystkich dziedzinach życia. Choć minęło zaledwie 20 lat, pecety są już wszędzie.

 

Napisz odpowiedź

Musisz się zalogować żeby móc komentować.