Czy wyobrażamy sobie świat bez komputeryzacji?

Kategoria: Komputery |

Czy ktokolwiek obecny świat wyobraża jeszcze sobie bez wszechobecnej komputeryzacji i cyfryzacji? Raczej nie każda dziedzina naszego życia znajduje swój odpowiednik w cyber przestrzeni a dzieje się to z bardzo prostej przyczyny każda firma, jednostka społeczna czy przedsiębiorstwo funkcjonuje w dzisiejszych czasach dzięki i przy pośrednictwie cyber przestrzeni, rozwijają się strony internetowe, które dają możliwość dostępu znacznie szerszemu gronu odbiorców, sklepy internetowe nie dziwią już chyba żadnego z nas, wynajmujemy mieszkania szukamy pracy czy poznajemy ludzi właśnie dzięki pośrednictwu komputera z dostępem do cyber świata. Powstają nawet uczelnie czy kursy przeprowadzane za pośrednictwem stałego łącza, każda dziedzina naszego życia znalazła swój odpowiednik z bardzo prostej przyczyny chcemy wiedzieć, co dzieje się w dziedzinie technologii ten rozwój pozwolił na wiele osiągnięć, ale niestety niesie także ze sobą ryzyko, że coraz więcej osób zaczyna mieć problemy z odróżnieniem życia rzeczywistego od tego, które zostaje prowadzone w cyber przestrzeni, szczególny problem zaczyna być widoczny u młodego pokolenia, który wręcz uzależnia się od nowoczesności i rozwiązań, jakie ona właśnie niesie ze sobą.

Młodzież w dzisiejszych czasach w zasadzie każdą wolną chwilę spędza już przy ekranie komputera, ponieważ właśnie sieć daje możliwość poznawania ludzi, rozmawiania z rówieśnikami z najróżniejszych zakątków świata bez względu na porę dnia czy nocy, to Internet właśnie stał się kopalnią i skarbnica wiedzy, w której większość pytań znajduje swoją odpowiedz, ale jest także zagrożeniem dla młodych umysłów, które niestety narażone są na brutalność seks i zgorszenie. Dlatego ważną rolę także i w tej dziedzinie odgrywają rodzice i ich kontrola rodzicielska polegająca na dozowaniu w pewien sposób zarówno czasu spędzanego przed komputerami jak i sprawdzaniu, w jakich miejscach bywają nasze dzieci oraz jakie treści do nich docierają istnieje wiele możliwości i na przykład zabezpieczeń, które uniemożliwiają naszym dzieciom dostęp do treści dla nich nieprzeznaczonych, ale właśnie od kontroli i pieczy rodzica bardzo wiele zależy. Dlatego powinniśmy obecne czasy traktować z należytym szacunkiem, ale i dozą samokrytycyzmu i kontroli, jaką mamy prawo roztaczać nad najmłodszymi, którzy bez wątpienia niejednokrotnie w sprawach dotyczących cybernetyzacji są znacznie lepiej zorientowani niż my.

 

Powszechność komputera w naszym życiu

Kategoria: Komputery |

W dzisiejszych czasach nie wyobrażalnym wręcz się staje abyśmy nie wiedzieli, w jaki sposób chociażby w wiedzy podstawowej obsługiwać komputer. Większość naszego życia w zasadzie pochłania już czas spędzony w sieci wielu z nas właśnie dzięki Internetowi założyło swoje firmy czy prowadzi je poprzez dostęp do sieci, wielu specjalistów ma możliwość zdalnej współpracy, która wyklucza w zasadzie konieczność codziennych wizyt w biurze, pracują w takim miejscu, w jakim jest im najwygodniej i w takich godzinach, w jakich im tak naprawdę pracuje jedynym wyznacznikiem jest ich rozliczanie się z powierzonych im obowiązków. Dzisiejszy świat niesie wiele rozwiązań, które w znacznym stopniu także ułatwiają nam życie, w każdej chwili jesteśmy w stanie sprawdzić stan naszego konta, nie ma problemu z kontaktami z rodziną czy ze znajomymi nawet, jeżeli w chwili obecnej znajdują się na drugiej półkuli świata. Pewna bariera, która do pewnego momentu stawała się przeszkodą została już zniwelowana i wyeliminowana z naszego życia.

Ale cyber przestrzeń to także nowe rozwiązania możliwości nikt teraz nie korzysta już z kalkulatorów prowadzać firmę większość księgowości czy wyliczeń robi się na komputerze, pity czy jakiekolwiek dokumenty urzędowe można załatwiać dzięki cyber rzeczywistości, młodzi ludzie w bardzo prosty sposób wykorzystują możliwości, jakie daje sieć. A mianowicie spotykają się na czatach forach czy innych tego typu miejscach tworząc w pewien sposób miejsca, które wyznaczane są zainteresowaniami poglądami pasjami czy chęcią nawiązywania jakichkolwiek relacji, w których odległość czy miejsce zamieszkania przestaje być w jakimkolwiek stopniu przeszkodom. W sieci pojawia się coraz więcej miejsc, które pełnią rolę swatek, biura matrymonialne czy portale towarzyskie przeżywają istne natężenie, a dzieje się tak z prostej logiki, coraz więcej czasu zajmuje nam praca, bardzo często naszą jedyną odskocznią staje się Internet i przez co staje się on miejscem poznawania ludzi, co dość często kończy się nawiązywaniem znacznie głębszych relacji niż tylko znajomość. Internet jest skarbnica możliwości, jeżeli tylko chcemy we właściwy sposób z niej skorzystać, istnieje wiele miejsc, które pokazują, w jaki sposób można spędzać czas, jakie regiony warte są odwiedzenia, które miejsca cieszą się największym uznaniem, dlatego czasami wystarczy tylko chcieć dowiedzieć się czegoś więcej a Internet nagle okazuje się dla nas niczym miotełka dla archeologa czymś niezbędnym i niezawodnym.

 

 

Komputeryzacja w medycynie

Kategoria: Komputery |

Obecne czasy niosą wiele możliwości i rozwiązań, jakie zostały opatentowane i opracowane z myślą o polepszeniu życia człowieka. Kilkanaście lat temu ludzie umierali, kiedy nagle dopadał ich zawał w dzisiejszych czasach dzięki rozwojowi medycyny i nauki operacje przeprowadzane na otwartym sercu stały się czymś oczywistym, dzięki rozwojowi cybernetyzacji w każdej dziedzinie naszego życia w zasadzie dostępnej jesteśmy w stanie już u płodu wykryć wady genetyczne czy rozwojowe i poddać go leczeniu w łonie matki. Kilka lat temu odkryciem była możliwość wstawiania zastawek do serca osób, u których wykryto na przykład niedomykalność aortalną lub nieszczelność komorową, dzisiaj przeprowadzane są zabiegi tego typu nawet na maleństwach, które znajdują się jeszcze w łonie matki, zabiegi te nazwane przez to zostały wewnątrz łonowymi.

Nikogo nie dziwią już profilaktyczne badania mające na celu wczesne rozpoznanie chorób, które mogą wyniszczyć nasze życie, dzięki medycynie i nauce jesteśmy w stanie dzięki kuracją zarówno chemicznym, czyli farmakologicznym jak i dzięki radioterapii na przykład zwalczać choroby nowotworowe. Nauka i cybernetyzacja pozwoliły na wymyślanie robotów używanych w dzisiejszych czasach do przeprowadzania najbardziej skomplikowanych zabiegów przy zastosowaniu możliwie ja najmniej inwazyjnych metod. Każdy kolejny rok niesie nam nowe możliwości i rozwiązania ludzie borykający się z najróżniejszymi chorobami mają coraz większą możliwość zdobycia i wynalezienia na nie lekarstwa, co zapewni nam możliwość dłuższego życia, każdy rok przybliża nas do odpowiedzi na pytania o to, jakie jeszcze możliwości ma ludzkie ciało. Nikogo z nas już nie dziwią możliwości, jakie niesie nowoczesność komputeryzacja i unowocześnianie dotyka w zasadzie każdej dziedziny naszego życia, sieć rozumiana jako Internet daje nam możliwość porozumiewania się w przeciągu kilku sekund z ludźmi znajdującymi się w dowolnym miejscu na ziemi. Co nasuwa pytanie, co jeszcze człowiek jest w stanie wymyślić, byliśmy już na księżycu, opracowane zostały specjalistyczne roboty, które pracują w głębi ziemi, coraz więcej chorób zostaje uleczana i rozpoznawana, możliwości naszego życia i pracy z roku na rok ulegają zmianie odległość przestaje mieć jakiekolwiek znaczenie.

 

Laptop czy iphone?

Kategoria: Komputery |

Przed wynalezieniem laptopa, trudno było przemieszczać się komputerem, przede wszystkim kłopotem było to że dość dużo ważył ie tylko on, ale i monitor. Świat jednak zawsze zmierza do minimalizacji, dlatego wszystko staje się coraz mniejsze i coraz bardziej wyspecjalizowane. Dzięki temu można mieć wiele urządzenie, które w małym pudełeczku skupiają wiele funkcji. Jest to wygodne i świadczy pozytywnie o dużym rozwoju naszej kultury i techniki. Dzięki temu jesteśmy w stanie nabywać dużą wiedzę o świecie i komunikować się na odległości. Człowiek musi sobie wymyślić coraz więcej barier do pokonania, bo wiele rzeczy jest już dla niego odkrytych i jasnych. Osoby posiadające laptop lub rozważające jego kupno zastanawia się czy jest to sprzęt opłacalny i czy warto go kupić?

Często bowiem inne urządzenia zawierają w sobie tyle gadżetów, ze komputer może się okazać za ciężki i mało praktyczny. Laptop jest z pewnością dla tradycjonalistów, którzy po prostu chcą mieć dużą klawiaturę oraz możliwość posiadania sporych zapasów pamięci. Na ryku pojawia się wiele urządzeń elektronicznych, które niedługo będą zastępowały komputery. Takim urządzeniem jest na przykład iphone. Nie tylko estetycznie wygląda, ale także skupia w sobie wiele potrzebnych am na co dzień funkcji. Przede wszystkim wybierają go osoby, które lubią sobie zaszpanować nowym sprzętem i stać ich na to. Jednak mimo wszystko nic nie zastąpi odpowiednich rozmiarów ekranu komputera, który jest bardzo praktyczny, jeśli chcemy coś komuś pokazać w większym formacie. Poza tym nie wiemy, czy rzeczywiście minimalizacja jest tka dobra? Przecież wraz w postępem nasze potrzeby rosną, a nie zmniejszając się! Dlatego musimy zastanowić się, jaki sprzęt w danej chwili jest bardziej dostosowany do naszych potrzeb. Przede wszystkim dzięki iphonowi łatwiej możemy rozmawiać, na pewno zasięg będzie większy niż podczas rozmów prowadzonych przez program skype. Jednak nie każde unowocześnienie może nam wyjść na dobre i spełniać wszystkie nasze potrzeby.

 

Komputer zastąpi telewizor?

Kategoria: Komputery |

Telewizor pojawił się po kinie i naprawdę zmienił życie ludzi. Dał im nową rozrywkę, z której po dziś dzień korzystają chętnie i często. Telewizja jest źródłem rozrywki, informacji i nauki. Dzięki ludziom, którzy przedstawiają nam obrazy, możemy poznać różnego rodzaju miejsca, przedmioty oraz kultury, o których wcześniej nie słyszeliśmy. Dla rozrywki chodzimy do kina, ale nie jest to nasze codzienne zajęcie. Ponad wszystko jednak bardzo dużą część czasu spędzamy przed telewizorem. Jest on odskocznią od szarej rzeczywistości, a także różnorodnych kłopotów, na które napotykamy się w pracy czy w życiu rodzinnym. Dlatego bardzo ważne jest, by mieć co s takiego, co przeniesie nas na chwilę do trochę odmiennego od naszego świata. Ludzie często ograniczają się do oglądania telewizora, kiedy na przykład nie mają dużego grona znajomych, również wtedy kiedy czują się samotni i opuszczeni – częste jest to wieczorami. Natomiast pojawianie się komputera bardzo dużo zmieniło w postrzeganiu obrazu telewizyjnego oraz kinowego.

W bardzo prosty sposób można teraz oglądać ulubione seriale oraz filmy, które leciały na ekranie kin. W związku z tym spora część społeczeństwa bardzo mało czasu już poświęca na oglądanie tradycyjnej telewizji. Takie postępowe osoby wolą bowiem kupić sobie bardziej nowoczesny komputer, na którym będą mogli w doskonałej rozdzielczość oglądać filmy. Jest to także praktyczne wyjście, ponieważ w każdej chwili możemy przerwać oglądanie – w telewizorze jest to raczej trudne, chyba że go po prostu wyłączymy – i zająć się czymś innym. Dzięki temu można być w przenośni w kilku miejscach jednocześnie i zajmować się wieloma rzeczami w tym samym momencie – na przykład sprawdzać pocztę elektroniczną, oglądać zdjęcia znajomych, rozmawiać z bliskimi, którzy są gdzieś daleko. Możliwości jest naprawdę wiele, a wszystko dzięki temu, że jesteśmy bardzo postępowym społeczeństwem. Jeżeli prowadzimy jednoosobowe lub nawet dwuosobowe gospodarstwo domowe, to możemy sobie pozwolić właśnie na taki luksus posiadania minimalnej ilości sprzętów.

 

Wszystko o komputerach

Kategoria: Komputery |

Pojawiły się już pierwsze komercyjne komputery kwantowe – koszt takiego cuda to obecnie 10 milionów dolarów… Czym jest zatem taki komputer i w jaki sposób różni się od standardowego PCeta?

W zwykłym komputerze dane reprezentowane są przez jednostki informacji zwane „bitami”, które mogą przyjąć wartość 0 (zero) lub 1 (jeden). „Kubit” – kwantowy odpowiednik bita jest w stanie pośrednim pomiędzy zerem a jedynką. Układ kubitów ewoluuje w sposób ścisle określony przez algorytm. Ewolucja tego układu odpowiada procesowi obliczeniowemu.

Zasadnicza różnica polega na szybkości wykonywania obliczeń. Każde zadanie, które potrafi wykonać komputer kwantowy może zostać bez większych problemów wykonane na komputerze tradycyjnym, tylko potrwa to o wiele dłużej, zanim otrzymamy prawidłowy wynik. Zwłaszcza, gdy trzeba rozważyć miliony różnych kombinacji po kolei, komputer kwantowy dzięki unikalnej budowie swoich układów jest w stanie wypróbować wszystkie kombinacje jednocześnie i od razu podać prawidłowy wynik.

Komputer kwantowy firmy D-Wave One kosztuje 10 milionów dolarów i wymaga osobnego, specjalnie przygotowanego pomieszczenia z aparaturą kriogeniczną. Obudowa jest chłodzona do temperatury 5 mK – czyli o 0,005 stopnia wyższej od zera absolutnego. Stosowany jest do tego wymiennik ciepła zasilany ciekłym helem. Obudowa układu umieszczona jest pomiędzy dwoma takimi wymiennikami. Całość znajduje się w „tunelu”, utworzonym przez płytki z układami elektronicznymi o nieujawnionym przeznaczeniu. Sama maszyna jest rozmiarów większej szafy, ale o wiele więcej przestrzeni zajmuje cały układ chłodzenia.

Zastosowano w niej nowy procesor klasy Orion. Jeśli przyjrzymy się szczegółom rozwiązania Oriona, zauważymy od razu, że nie jest on procesorem kwantowym w takim sensie, w jakim określa to teoria. Wszystkie ewentualne relacje pomiędzy kubitami są sterowane zewnętrznie – nie ma bezpośrednich oddziaływań pomiędzy kubitami.

Oprócz D-Wave nad prototypem takiego komputera bardzo aktywnie pracuje także IBM, pragnący wieść prym wśród producentów PC na całym świecie.

 

Co to jest superkomputer?

Kategoria: Komputery |

Superkomputer – to komputer znacznie przewyższający możliwościami powszechnie używane komputery, w szczególności dysponujący wielokrotnie większą mocą obliczeniową. Komputery dla graczy mogą imponować zwykłemu Kowalskiemu – czterordzeniowy procesor Core i7, 16 GB pamięci, szybka karta graficzna. Takie parametry są jednak niczym w porównaniu właśnie z superkomputerami.

Współczesne superkomputery uzyskują swoją wydajność dzięki połączeniu wielu tysięcy procesorów i zrównoleglaniu wykonywanych obliczeń. Z powodów ekonomicznych stosuje się procesory dostępne w produkcji masowej, ponieważ koszty zaprojektowania i wyprodukowania nowych typów procesorów byłyby znacznie wyższe niż koszty produkcji samych komputerów.

Dawning Nebulae to chiński superkomputer składający się z 9 280 wielordzeniowych procesorów x86 oraz 4640 procesorów graficznych NVIDIA Fermi.

Cray Jaguar to superkomputer powstały na zlecenie rządu USA. Jest prawdopodobnie najszybszym komputerem na Ziemi przeznaczonym do obliczeń na rzecz nauki.

Na przestrzeni lat maszyna była kilkukrotnie udoskonalana. Na chwilę obecną ma łącznie 255 tysięcy rdzeni.

Tsubame 2.0 to japoński superkomputer, który ma w sobie 2 816 sześciordzeniowych procesorów Intel Xeon 5600 o taktowaniu 2,96 GHz oraz 4 224 procesorów graficznych NVIDIA Tesla M2050. W stosunku do swoich możliwości komputer pobiera bardzo mało prądu – 1 Megawat.

Superkomputer Tianhe 1-A był pierwszą chińską maszyną, która trafiłą na szczyt zestawienia najszybszych superkomputerów świata. Posiada 7 168 procesorów graficznych NVIDIA Tesla M2050 oraz 14 336 wielordzeniowych procesorów Intel Xeon zuzywających 4,04 Megawata energii.

Pierwsze miejsce na liście najmocniejszych komputerów na świecie zajmuje japońska maszyna „K Computer”. Składa się z 68 544 ośmiordzeniowych procesorów 2 GHz SPARC64 VIIIfx, dając łącznie 548 352 rdzenie.

Najszybszą maszyną w Polsce jest „Zeus” na Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie. Ma 22 TB pamięci RAM, 1800 TB dysku oraz mocy obliczeniowej kilkuset GHz.

 

Jakie są zalety laptopów?

Kategoria: Komputery |

W poniższym artykule chciałabym napisać o laptopach, które są najbardziej energooszczędne i mają najdłuższy czas pracy na baterii. Pragnę zaprezentować je z uwzględnieniem realnego czasu pracy, przy standardowym użytkowaniu, nie zaś tego podawanego przez producenta.

Zacznę od Samsunga X360-AA01PL z procesorem Core 2 Duo SU9300 1,2 GHz i dyskiem 120GB waży tylko 1,38 kg a na baterii może wytrzymać ok. 6 godzin.

Acer TravelMate TM8371-732G25Mn wyposażony jest w matrycę 13,3 cali i pełnowymiarową klawiaturę. Producent chcąc jak najbardziej zmniejszyć rozmiary laptopa, zrezygnował z napędu optycznego. Procesor Core 2 Duo Su9400 o taktowaniu 1,4 GHz, 3GB RAM oraz karta graficzna Intel 4500 MHD to nienajgorsze parametry, zwłaszcza że laptop ten potrafi wytrzymać ponad 7 godzin na baterii podczas intensywnej pracy.

ASUS UL50Vf to pierwszy na świecie notebook wykorzystujący technologię NVIDIA Optimus, która pozwala na automatyczne przełączanie się systemu podczas pracy pomiędzy zintegrowaną (Intel GMA4500 HD), a zewnętrzną (NVIDIA G 210M) kartą graficzną. Dwurdzeniowy procesor Intela z taktowaniem 1,73 GHz w trybie turbo, 15-calowy ekran i ponad 9 godzin pracy na baterii pozwalają wystawić temu laptopowi wysoką ocenę.

Samsung X420-FA01PL pozbawiony napędu optycznego z procesorem Intel Pentium 1,3 GHz i grafiką Intel GMA 4500 MHD wytrzymuje prawie 9 godzin na baterii.

Acer Aspire 4810T-354G32Mn jest wyposażony w procesor U3500 1.40 GHz, 4 GB pamięci RAM oraz 320 GB dysk twardy i grafikę Intel GMA 4500 MHD na baterii wytrzymuje ok. 9 godzin ale dzięki specjalnemu trybowi wydłużającemu czas pracy na baterii (aktywowanego specjalnym przyciskiem), możemy wydłużyć go nawet do 10-11 godzin!

Jak widać wszystko zależy od tego jakie parametry nas interesują i co chcemy robić na danym laptopie. Jeżeli zależy nam tylko i wyłącznie na długości czasu pracy, to Acer Aspire 4810T będzie najlepszym rozwiązaniem, jeśli zaś chcielibyśmy odpalić jeszcze parę fajnych gier, wtedy jedyną opcją będzie ASUS UL50Vf.

 

 

Mini Laptop czy to dobra inwestycja?

Kategoria: Komputery |

Ostatnio na allegro zauważyłam, że można kupić coś co nazywa się Mini Laptop lub też Mini Netbook i kosztuje około 250-300 złotych. Przyjrzyjmy się bliżej temu urządzeniu. Co dostajemy za tak niską cenę?

Chińscy producenci znacznie obniżając koszty tworzą swoje nowe miniaturowe notebooki wykorzystując procesory ARM, których taktowanie w najczęściej obecnie sprzedawanych modelach oscyluje w granicach 800 MHz. Patrząc na cenę trzeba szczerze przyznać, że jest ona optymalna do tego co otrzymujemy. Ekran ma 7 cali, dysk twardy wewnętrzny tylko 2 GB, ale można podłączyć zewnętrzną pamięć SD (do 16GB). Pamięci RAM jest 256 MB, są trzy porty USB w tym zwykle przynajmniej jeden w standardzie 2.0. Oprócz tego mamy jeszcze wejście modemowe (RJ-45) oraz istnieje możliwość podpięcia modemu 3G na USB, grafika jest oczywiście zintegrowana z płytą główną.

Ponadto na obudowie jest gniazdo słuchawkowe i gniazdo mikrofonu, a głośniki stereo są zintegrowane. Klawiatura ma układ QWERTY, mamy również touch pada do obsługi myszy.

System, który zwykle jest zainstalowany na tych maszynach to Android lub Windows CE, ale można sobie zainstalować dowolny system operacyjny, który potrafi działać z procesorem architektury AMR, np. Debiana.

W system wbudowane jest kilka przydatnych użytkownikowi programów, jak np. MS Word, Excel, PDF Viewer, Power Point Viewer, przeglądarka obrazków, program pocztowy, przeglądarka internetowa, odtwrzacz mp3 i wideo, WinRAR oraz kilka przykładowych gier.

Można też samodzielnie doinstalować dowolne oprogramowanie. Przy Androidzie mamy całą masę aplikacji do wyboru, przy Windows CE już znacznie mniej, dlatego warto być może zastanowić się nad rezygnacją dobrze znanego systemu okienek na rzecz Linuxa (Android).

Warto jeszcze wspomnieć, że bateria trzyma ponad 3 godziny, więc jest to całkiem dobry wynik.

Podsumowując, jeśli potrzebujemy kompaktowego komputera do podstawowych zadań, internetu i pracy biurowej, wydanie 300 zł na to urządzenie będzie niewielką i dobrą inwestycją.

 

 

Historia komputeryzacji

Kategoria: Komputery |

Prawdopodobnie pierwszym na świecie komputerem była maszyna elektromechaniczna „Automatic Sequence Controlled Calcurator” sterowana automatycznie, za pomocą programu zapisanego na taśmie dziurkowanej. Maszyny tego typu podobnie jak kilka następnych, miały rozmiary gigantyczne i zajmowały specjalne pokoje, jednocześnie bardzo były zawodne i pochłaniały ogromne ilości energii.

W 1946 roku naukowcy z Uniwersytetu Pensylwańskiego, zbudowali pierwszą na świecie maszynę do celów obliczeniowych, nazwaną ENIAC, był to komputer pierwszej generacji zbudowany w technice lampowej, zaprojektowany w 1943 roku i pracował do 1955 roku.

W 1948 roku Claude Elwood Shawnon stworzył podstawy teorii informacji, opracowując metody określania ilości miary informacji i wprowadzając nową jej jednostkę – bit.

W 1949 roku w Cambridge uruchomiono komputer EDSAC, charakteryzujący się pamiętaniem programu. Już w 1950-tym komputrer podobnej klasy został zastosowany do tworzenia pierwszych prognoz meteorologicznych.

W 1954 roku rozpoczęto produkcję komputera, który umożliwił przyjmowanie danych wejściowych z dalekopisu, taśmy dziurkowanej, taśmy magnetycznej, oraz karty dziurkowanej. Rok 1955 to rok wprowadzenia pamięci w postaci dysku magnetycznego firmy IBM.

Rok 1958 zapisał się też w historii elektroniki jako rok skonstruowania pierwszego układu scalonego, który w znacznym stopniu przyczynił się do zrewolucjonizowania elektroniki.

W 1961 roku uzyskano w komputerze szybkość 1 miliona operacji na sekundę, oraz zastosowano pamięć w postaci kart magnetycznych.

W 1970 roku rozpoczęto produkcję układów scalonych o dużym stopniu scalenia. W tym roku w Warszawie opracowano model i prototyp minikomputera K – 202. Był to pierwszy komputer na układach scalonych.

Olbrzymi przełom nastąpił 12 sierpnia 1981 roku w nowojorskim hotelu Astoria odbyła się premiera pierwszego komputera osobistego PC firmy IBM. Mało kto wówczas przypuszczał, że był to początek przewrotu we wszystkich dziedzinach życia. Choć minęło zaledwie 20 lat, pecety są już wszędzie.

 

Zagrożenia związane z użytkowaniem komputera i Internetu

Kategoria: Komputery |

Wraz z ogromnym postępem technicznym, coraz więcej użytkowników komputerów ma dostęp do światowej sieci komputerowej – internet. „Żeglowanie” po sieci może stać się tak pasjonującym zajęciem, że bez wahania odsuwane zostają na bok – szkoła, praca, rodzina i znajomi.

W 1995 roku powstało w Nowym Jorku Centrum Uzależnienia od Internetu założone przez dr Kimberly Young, a Ivan K. Goldberg, psychiatra z Uniwersytetu Columbia założył w tym samym roku internetową Grupę Wsparcia dla Osób Uzależnionych od Internetu.

Uzależnienie od internetu jest jeszcze w Polsce słabo znane i nie ma jednowyrazowej polskiej nazwy na określenie tego procesu, mimo wszystko termin „siecioholik” coraz pojawia się na łamach rodzimej publicystyki.

Przez psychologów jest to określane jako choroba, polegająca na utracie możliwości kontrolowania się w korzystaniu z sieci. W trakcie rozwoju tego zaburzenia spada u chorego poziom satysfakcji osiąganej dzięki korzystaniu z internetu przez pewien okres czasu.

Zanotowano nawet ewidentne przypadki śmiertelne tej choroby. Zorganizowany w Tajlandii maraton gry na komputerze zakończył się tragedią. Zawodnicy w kafejce internetowej rywalizowali ze sobą w popularnej grze „League of Legends”. Chen Rong-yu umarł i zastygł, trzymając dłonie przy klawiaturze. Wstępne badania wykazały, że 23-latek zmarł po 23 godzinach grania na zawał serca wywołany przez zmęczenie, bardzo długi brak snu i ruchu.

30 letni mieszkaniec Pekinu wybrał się do kafejki Internetowej aby pograć sobie w Internecie w sieciową grę. Gdy trzy dni później siedział dalej przed ekranem – oczywiście bez spania oraz spożywania jakichkolwiek posiłków w międzyczasie – z wycieńczenia zemdlał, nie udało się go już odratować i zmarł. 28-letni mieszkaniec Południowej Korei zmarł w wyniku niewydolności serca, która była skutkiem trwającej ponad 50 godzin gry w kawiarence internetowej.

Co w internecie może uzależnić? Wszystko. Od informacji (infoholizm), przez internetowe portale społecznościowe, fora i strony hobbystyczne.

 

Do czego używamy komputera

Kategoria: Komputery |

Komputer osobisty stał się nieodłączną częścią codziennego życia ludzi na całym świecie. Kiedy w połowie ubiegłego wieku pojawiły się pierwsze z tych urządzeń, zupełnie nie przypominały komputerów, jakie znamy obecnie. Wielkością przypominały sporych rozmiarów szafy, a ich moc obliczeniowa nie wystarczyłaby do obsługi jakiegokolwiek najprostszego nawet programy, których dziś na swoich domowych dyskach mamy zainstalowanych setki, a czasami tysiące. Bezpośrednimi poprzednikami dzisiejszych komputerów osobistych były komputery domowe, które zamiast własnego monitora używały ekranu telewizora. Wcześniej znaliśmy jedynie kalkulatory (a przed nimi różnego typu liczydła), które służyły do wykonywania matematycznych obliczeń i potrafiły robić tylko jedną rzecz naraz.

pisania, kalkulator, pracownia malarska, kalendarz, odtwarzacz muzyki, kino, telewizor, radio, szafa na stare niepotrzebne już rzeczy oraz skrzynka pocztowa i telefon. Pół żartem, pół serio można powiedzieć, że niestety ten domowy kombajn nie potrafi tylko jeszcze zaparzyć smacznej kawy i ugotować obiadu. Ale prawdopodobnie, to tylko kwestia czasu. Te zaledwie kilka z podstawowych zastosowań podanych wyżej pozwala sobie uświadomić, jak wiele różnych funkcji, które dotychczas spełniały inne urządzenia, przejęły w naszym życiu komputery. Wręcz trudno sobie wyobrazić, że kiedyś potrafiliśmy sobie radzić bez nich. A przecież zastosowania domowe tych wielofunkcyjnych urządzeń to nie wszystko. Są wykorzystywane we wszystkich niemal dziedzinach ludzkiej działalności: od przemysłu po medycynę.

 

Między komputerem a kalkulatorem

Kategoria: Komputery |

Zanim w połowie minionego wieku zostały skonstruowane pierwsze elektroniczne komputery, ludzkość znała jedynie różnego typu mechaniczne urządzenia liczące. Pierwsze maszyny liczące powstawały już w czasach starożytnych i przez wiele wieków ułatwiały ludziom dokonywanie matematycznych obliczeń. Dużo później mechaniczne liczydła zostały zastąpione przez kalkulatory. Wiele osób pamięta jeszcze czasy, kiedy posiadanie prawdziwego kalkulatora w domu było powodem do dumy. Wszystko nabrało tempa wraz z rozpoczęciem ery informatycznej. Na samym początku kalkulatory potrafiły wykonywać wyłącznie podstawowe działania matematyczne (dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie), ale wraz z postępem informatyki dołączyły do tego bardziej skomplikowane funkcje, a najnowocześniejsze kalkulatory zaczynają przypominać komputery. Granica między oboma typami urządzeń jest zresztą dość płynna i sprowadza się do tego, że możliwości kalkulatorów są zdecydowanie mniejsze i ograniczone do wykonywania obliczeń.

Natomiast komputery, w przeciwieństwie do kalkulatorów, są urządzeniami wielofunkcyjnymi, o czym dobrze wie posiadacz każdego domowego komputera, i chociaż ich polska nazwa pochodzi od łacińskiego słowa computare oznaczającego liczenie lub dodawanie, to ich możliwości nie sprowadzają się wyłącznie do wykonywania operacji arytmetycznych, przynajmniej z punktu widzenia zwykłego użytkownika i są nieskończenie większe. Natomiast z punktu widzenia informatyka każdy, nawet najbardziej nowoczesny komputer po prostu liczy, jednak dokonuje swoich obliczeń w specjalny sposób, według ścisłych instrukcji nazywanych algorytmami lub programami i z możliwością wielokrotnego ich powtarzania. Umożliwia to wykonywanie zadań w ułamkach sekund, w sposób zupełnie niezauważalny dla osoby korzystającej z komputera. Użytkownik jedynie wydaje polecenie, a następnie dostaje gotowy efekt obliczeń dokonanych przez komputer. Na przykład nową teksturę na grafice. Albo pogrubienie tekstu. Ale tak naprawdę to wszystko jest matematyką!

 

Rozwiane złudzenia nastoletniego gracza komputerowego

Kategoria: Komputery |

Większość nastolatków, a nawet dzieci w młodszym wieku, ma dziś w domu własny komputer. Potrafi z niego korzystać i używa zarówno do nauki, jak i rozrywki. Wielu nastolatków odkrywa też w pewnym momencie gry komputerowe i staje się ich pasjonatami. Ku zgrozie swoich rodziców, spędzają przed monitorem komputera długie godziny, pokonując kolejne etapy gier, wykonując coraz bardziej złożone misje i wcielając się w rozmaitych bohaterów. Biegłość w konkretnych grach zyskuje im uznanie rówieśników i jest motywacją do jeszcze intensywniejszego zanurzania się w wirtualny świat. W głowach wielu z nich pojawia się pomysł, aby w przyszłości zostać informatykiem. Zawód informatyka jawi im się jako wymarzona profesja, która będzie dostarczać wspaniałej rozrywki. Skoro są tak dobrymi graczami, to cóż stoi na przeszkodzie?

Przecież to nic trudnego, a można będzie siedzieć przed komputerem przez całe dnie. To naiwne wyobrażenie bywa szybko weryfikowane przez rzeczywistość. Czasami okazuje się, że taki zapalony gracz nie jest nawet sprawnym użytkownikiem swojego komputera, a jego znajomość możliwości tego urządzenia sprowadza się do znajomości parametrów karty graficznej i procesora, bo takie wymogi sprzętowe ma jego ulubiona gra. Nie potrafi nawet napisać najprostszego dokumentu tekstowego, nie wspominając o korzystaniu z arkuszy kalkulacyjnych. Matematyki nie lubi się uczyć, bo wymaga to wysiłku, systematyczności i logicznego myślenia, co czyni ją dziedziną trudną i dla żądnego emocji umysłu gracza, nudną. A jednak gracz podejmuje decyzję o rozpoczęciu studiów na kierunku informatyka. Szybko orientuje się, że popełnił błąd, bo informatyka bez matematyki się nie obędzie. Pisanie programów jest żmudne i wymaga precyzji oraz staranności. A to nie tak miało być! Przecież chodziło o zabijanie potworów! Cóż, informatyka to poważna dziedzina, nie mająca wiele wspólnego z wyobrażeniami domorosłych graczy, a komputer to urządzenie służące do czegoś więcej niż oglądanie filmików i zaliczanie kolejnych leveli.

 

Kupić komputer? Nie ma problemu!

Kategoria: Komputery |

Dla większości przeciętnych użytkowników komputerów domowych to, co znajduje się pod obudową komputera i mechanizmu, dzięki którym działa, pozostają wiedza na pograniczu czarnej magii. Komputer ma po prostu działać i wykonywać polecenia, natomiast wiedza informatyczna niech pozostanie domeną informatyków. I nie ma w takim pragmatycznym podejściu niczego złego, wszak nie każdy, kto jest posiadaczem komputera, musi się na komputerach znać. Jest to tym bardziej uzasadnione, że dostęp do usług specjalistów zajmujących się montażem i naprawą komputerów jest dziś naprawdę łatwy. Na wypadek jakiejkolwiek awarii wystarczy zanieść komputer do najbliższego serwisu, aby szybko otrzymać go z powrotem działający bez zarzutu. Można też skorzystać z tak zwanego pogotowia informatycznego, a wtedy nawet nie trzeba będzie wychodzić z domu.

Wystarczy telefon pod podany numer, a w umówionym terminie informatyk przyjedzie do domu i zajmie się naprawą. Właściciel komputera tak naprawdę nawet nie musi wiedzieć co się stało, a diagnoza podana w specjalistycznym języku informatyków z reguły niewiele mówi przeciętnemu użytkownikowi. Podobnie łatwo kupić dziś nowy komputer, kiedy stary przestanie spełniać wymagania. Zdarza się przecież, że potrzeby użytkownika rosną, zwłaszcza jeśli zmienia się przeznaczenie domowego komputera. Funkcjonuje wiele sklepów komputerowych, w których można nabyć sprzęt, który dokładnie będzie odpowiadał oczekiwaniom. Z reguły wystarczy tylko powiedzieć sprzedawcy, do jakich celów będzie używany komputer, a on już dobierze odpowiednie parametry wszystkich elementów lub doradzi, co jeszcze byłoby niezbędne. Nie ma również problemu z dopasowaniem designu obudowy i innych peryferiów do estetycznych upodobań klienta, a dla niektórych niezwykle ważny jest kształt i kolor komputera, który stanie na biurku. Często konieczny jest kompromis między wysokimi wymaganiami klienta kupującego nowy komputer a możliwościami jego kieszeni, ale zazwyczaj udaje się znaleźć sprzęt dla każdego.

 

Zanim wyrzucisz stary komputer

Kategoria: Komputery |

Wraz z rozwojem technologii i informatyki zmiany i innowacje wprowadzane do rozwiązań sprzętowych nabrały tempa niespotykanego wcześniej. Każdego roku, a nawet częściej branża komputerowa przeżywa małą rewolucję, a poszczególne firmy produkujące sprzęt i oprogramowanie starają się nie tyle nawet nadążać za oczekiwaniami rynku, co je wyprzedzać i kształtować. W czasach wcale nieodległej przeszłości, kiedy komputery i informatyka dopiero raczkowały nawet nie wyobrażano sobie dzisiejszych możliwości. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nowoczesny komputer oznaczał urządzenie wielkości dużego pokoju, a jego moc obliczeniowa była miliardy razy mniejsza niż moc współczesnego domowego komputera stojącego na biurku. Komputery przenośne były zaś jedynie fantazją autorów powieści fantastyczno-naukowych. Dziś, kiedy najmniejsze komputery mają wielkość pudełka od zapałek, a zwykły komputer stacjonarny stoi niemal w każdym domu, trudno to sobie nawet wyobrazić. Przeciętnego użytkownika tempo zmian może przyprawić o prawdziwy zawrót głowy.

Niekiedy jednak ulega pragnieniu, aby i swój osobisty, wiernie służący od lat komputer wymienić na nowy o lepszych parametrach sprzętowych, lepszym monitorze i z bardziej nowoczesnym designem obudowy. Marzy o chwili, kiedy starego komputera będzie mógł się po prostu pozbyć. Warto jednak wstrzymać się przed takim pochopnym krokiem. Zanim wyrzuci się stary komputer, warto rozważyć inne możliwości. Może niektóre z jego elementów wcale nie są takie złe? Czasem warto zachować starą kartę graficzną czy płytę główną, bo kto wie, do czego może się jeszcze przydać. Może nastoletnie dziecko postanowi pobawić się w małego konstruktora i rozwijać w ten sposób swoje zainteresowania informatyką? W takich sytuacjach stary sprzęt to prawdziwy skarb, bo można na nim eksperymentować bezpiecznie. Niezłym pomysłem jest też oddanie starego komputera do jednego z komisów komputerowych. Chociaż dla dotychczasowego właściciela już nie był wystarczający, z pewnością znajdzie chętnego nabywcę.

 

 

Każdy ma komputer

Kategoria: Komputery |

Mam komputer, tak mam i teraz to, to samo co powiedzieć mam np. odkurzacz. Obie rzeczy niezbędne do normalnego funkcjonowania. Pewnie, że można byłby się obejść bez nich, ale bardzo trudno, a dla większości byłoby to zupełnie niemożliwe. Tak, dzisiaj komputer  i jeszcze z podłączonym Internetem to nie tylko  możliwość  szybkiego kontaktu z całym światem, ale także zaczerpywanie szybkiej, rozległej informacji z każdej dziedziny. A jeszcze w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku królowały potężne maszyny cyfrowe  tak zwane RIADY. I co to był za „cud”. Czy ktoś mógł przewidzieć wtedy, że za trzydzieści lat już prawie każde dziecko w szkole podstawowej u nas w Polsce będzie mogło się uczyć, korzystając z osobistych komputerów, bądź komputerów przenośnych, tak zwanych laptopów. A co w ogóle powiedzieć na możliwość łączenia internetowego w telefonach komórkowych? Tak technologia elektroniczna poszła daleko do przodu i dobrze.

No oczywiście są jeszcze osoby, choć na szczęści mało, którym taki postęp komputerowy się po prostu nie podoba i narzekają na wszystko co dotyczy korzystanie z komputerów. A to, że to bardzo szkodliwe na zdrowie(a co dzisiaj jest nieszkodliwe?), że zabiera zbyt dużo czasu, że psuje oczy, że tyle możliwości niebezpiecznych kontaktów, itp. Tak, to po trochu prawda, ale czy się siedzi przed komputerem, czy przed telewizorem to mogą wystąpić podobne szkody, jeśli się z nich korzysta nieumiejętnie. Z wszystkich dóbr, też komputerowych trzeba korzystać z umiarem, bardzo rozważnie i rozsądnie. Tak dla wielu siedzenie przed komputerem to wielka frajda i zwyczajne zajęcie, bez którego nie można się obejść. W zasadzie są to urządzenia, przy rozsądnym korzystaniu, bezpieczne i bardzo wytrzymałe. Także z reguły na kupno nowego komputera decydujemy się rzadziej, ze względu na całkowite zepsucie, gdy padnie na przykład płyta główna, lecz po prostu ze względu chęć posiadania nowego, jeszcze bardziej nowoczesnego, czy wręcz bajeranckiego sprzętu, a tego jest bez liku.