Kariera zawodowa, a informatyka

Kategoria: Pozostałe tematy |

Obecny czas jest istnym preludium możliwości i wynalazków, jakie daje nam Internet i informatyka, coraz więcej młodych zdolnych ludzi postanawia właśnie z tą dziedzina wiązać swoje życie i kariery. I nikogo w zasadzie już to nie dziwi z bardzo prostej przyczyny jest to fach, który zawsze okazuje się skuteczną wiedza potrzebną w zasadzie w każdej instytucji firmie czy spółce. Cyfryzacja i komputeryzacja dosięgła już większości miejsc i nikogo już nie dziwi ze idąc do sklepu czy do szpitala zawsze jest ktoś, kto siedzi przed komputerem i wklepuje dane, jest to znaczne ułatwienie, ponieważ wszystkie wiadomości i informacje dotyczące personelu, pracowników czy liczb znajdują się w zasadzie w jednym miejscu. Bardzo ważne jest także, że i nasze życie prywatne bardzo często upływa na spędzaniu czasu przed monitorami komputerów, bo kto z nas nigdy nie zaczytał się w jakimś ciekawym artykule albo nie odwiedził czatuj, na którym poznał osobę, której nigdy nie widział a nie umiał się z nią rozstać. Internet niesie także możliwości rozrywki, rozwijania własnych umiejętności czy samokształcenia się.

Wystarczy spojrzeć na oferty pracy w większości z nich podstawowym wymaganiem staje się biegła obsługa komputera i nikogo już to nie dziwi, bo przecież wybierając nasze pieniądze idziemy do bankomatów, z których są wypłacane, opłacając rachunki najczęściej wybieramy formie przelewu internetowego, ponieważ nie każdy z nas ma czas i ochotę stawać w kolejnych w bankach czy na poczcie żeby zapłacić za prąd czy gaz, kiedy mamy ochotę wysłać do kogoś list zazwyczaj jest to forma mailowa, czyli internetowy list, niewielu z nas już nawet pamięta, w jaki sposób pisze się listy na papierze. Wielu z nas wolny czas spędza na poznawaniu innych użytkowników sieci, istnieje wiele portali społecznościowych, czatów czy forów, które właśnie do tego typu rzeczy służą, można za ich pośrednictwem poznawać soje drugie połówki, poznawać fantastycznych ludzi, z którymi nasze znajomości przeżywają lata albo spotykać miłych i sympatycznych partnerów, z którymi łączy nas tylko i wyłącznie chemiczna więź, wszystko zależne jest tak naprawdę od nas i od tego, czego chcemy spróbować oraz co tak naprawdę nas interesuje, każda dziedzina naszego życia zdrowia uczuć ma już swój odpowiednik w cyber przestrzeni wystarczy tylko wiedzieć, w jaki sposób tego typu miejsc szukać a nagle wiedza i możliwości staja do nas otworem i zapraszają do korzystania z możliwości.

 

Historia poczty elektronicznej

Kategoria: Internet, Pozostałe tematy |

E-mail został wymyślony w roku 1965. Autorami pomysłu byli: L. Pouzin, G. Schroeder i P. Crisman. Wówczas jednak usługa ta służyła jedynie do przesyłania wiadomości pomiędzy użytkownikami tego samego komputera. Usługę polegającą na przesyłanie wiadomości tekstowych pomiędzy komputerami wymyślił w roku 1971 Ray Tomlinson, i on również wybrał znak @ do rozdzielania nazwy użytkownika od nazwy komputera, a później nazwy domeny internetowej.

Historia Internetu zaczęłą się 29 września 1969 roku, kiedy to na zlecenie rządu Stanów Zjednoczonych rozpoczęto próby założenia pierwszej sieci komputerowej, bez wyróżnionego punktu centralnego, która mogłaby funkcjonować nawet pomimo uszkodzenia pewnej jej części. Wszystkie istniejące do tej pory sieci zarządzane były przez jeden główny komputer, którego awaria pozbawiała możliwości pracy całą sieć.

W ciągu dwóch następnych lat sieć była rozbudowywana, w pracach nad nią brała udział coraz większa liczba naukowców z różnych ośrodków. W roku 1983 protokoły TCP/IP przyjęte zostały jako Standardy Wojskowe. W tym też czasie do powszechnego użycia wszedł też termin Internet.

Zakaz używania go do celów komercyjnych uniemożliwiał jego rozwój w tym kierunku. Cofnięcie tego zakazu w 1991 roku udostępniło Internet szerszemu gronu użytkowników. Od tego czasu można go również używać do celów czysto komercyjnych takich jak reklama, czy sprzedaż.

W marcu 1989 roku Tim Berners-Lee oraz Robert Cailliau założyli projekt stworzenia sieci dokumentów hipertekstowych, o nazwie World Wide Web. W grudniu 1990 roku Tim Berners-Lee stworzył podstawy HTML i pierwszą stronę internetową. Dwa lata później została napisana pierwsza graficzna przeglądarka WWW o nazwie Mosaic. W 1994 roku współtwórca przeglądarki Mosaic – Marc Andreessen z University of Illinois założył w Kalifornii firmę Netscape Communications.

Dzisiejsi użytkownicy Internetu to wielomiliardowa społeczność, która ciągle się powiększa. Coraz częściej informacje drukowane odsyłają odbiorcę do informacji publikowanych w Internecie.

 

Pogotowie ratunkowe dla komputera

Kategoria: Pozostałe tematy |

Nawet najlepszy, dotąd niezawodny komputer, czasami ulega awarii. Użytkownik siada przed monitorem, włącza co trzeba i ku jego zaskoczeniu okazuje się, że komputer nie działa. Po prostu nie działa. Zazwyczaj podejmuje wtedy kilka odruchowych prób włączenia i wyłączenia, bo czasami to pomagało, ale tym razem jest zupełnie nieskuteczne. Pojawia się niepokój, bo nie wiadomo co się stało i czy dane na dysku są bezpieczne oraz złość, bo akurat na dzisiejszy dzień użytkownik zaplanował pisanie pracy lub inne ważne zadania. A na samym końcu bezradność, bo przecież nie działający komputer oznacza też brak możliwości skorzystania z internetu, w którym można byłoby poszukać pomocy. Być może na którymś z forów internetowych udałoby się znaleźć instrukcje postępowania w takich wypadkach i sprawdzić, w jaki sposób poradziły sobie inne osoby będące w podobnych sytuacjach. Co robić? Pozostaje telefon do przyjaciela. Niewykluczone, że ktoś ze znajomych wykaże się refleksem i poleci skorzystanie z usług pogotowia ratunkowego dla komputerów.

Odkąd komputery stały się urządzeniami obecnymi w każdym domu, zapotrzebowanie na tego typu usługi zaczęło automatycznie rosnąć. To prosta prawidłowość, wynikająca z zasad statystyki: więcej komputerów równa się więcej awarii. Nie zawsze jest możliwość dowiezienia sprzętu do serwisu, chociażby z powodu braku środka transportu. Stąd w głowach wielu informatyków powstała myśl o uruchomieniu firm, świadczących usługi na miejscu, w domach użytkowników. Pomysł okazał się prawdziwym strzałem w dziesiątkę, a zainteresowanie tego typu usługami ogromne. Wystarczy jeden telefon do informatyka, opis tego co się stało i już można się umówić ze specjalistą od komputerów, który przyjedzie i sprawdzi przyczynę kłopotu. Pogotowie informatyczne to dla właścicieli domowych komputerów ogromna wygoda i oszczędność czasu. Osoby, które odkryły, że ich komputer właśnie odmówił posłuszeństwa, niezwykle sobie chwalą usługi takich firm, bo czasem już po kilku godzinach awaria zostaje naprawiona.

 

Przydatny firmowy informatyk

Kategoria: Pozostałe tematy |

Rola specjalistów od informatyki, w epoce, kiedy komputery stały się urządzeniem stosowanym powszechnie do użytku domowego i firmowego jest nie do przecenienia. Korzystamy z komputerów tak często, że niemal zapominamy, że mogą jak każde urządzenie ulec awarii, a wtedy nie ma wyjścia – trzeba wezwać informatyka. Pół biedy, jeśli zepsuje się osobisty komputer prywatnej osoby, wtedy tak naprawdę największym niebezpieczeństwem jest utrata osobistych danych. Bywa to oczywiście bolesne, ale prawdziwy kłopot pojawia się, kiedy nagle i bez ostrzeżenia zacznie szwankować sieć dużej instytucji czy przedsiębiorstwa. Awaria potrafi sparaliżować działanie całej firmy i narazić ją na ogromne straty. Groźne bywają uszkodzenia sprzętu ale również awarie specjalistycznych programów, które są niezbędne do działania firm. Nic dziwnego, że standardem stało się dziś zatrudnianie własnego zespołu informatyków, gotowych w każdym momencie zająć się pilnym problemem.

Ich zadaniem jest jak najszybsza naprawa sieci lub pojedynczych komputerów, tak aby przedsiębiorstwo mogło podjąć normalne funkcjonowanie, a pracownicy wrócić do swoich zadań. A trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że im większy poziom komputeryzacji w danej firmie, tym statystycznie prawdopodobieństwo wydarzenia się awarii jest większe. To koszt, jaki trzeba zapłacić za usprawnienie i zautomatyzowanie niektórych żmudnych czynności. Specjalizacja oprogramowania wymaga niejednokrotnie naprawdę dużych umiejętności od fachowców zajmujących się naprawami, ale informatyk na stałe zatrudniony w jednej firmie doskonale zna słabe i mocne strony sieci, poszczególnych urządzeń i zainstalowanego na nich oprogramowania, w związku z czym jest w stanie zareagować sprawnie i szybko, a tego właśnie oczekuje się od niego w chwili, gdy zdarza się awaria. Żeby uniknąć niepotrzebnych przestojów i komplikacji wzywa się firmowego informatyka. Alternatywą jest w takich momentach jak najszybsze wezwanie informatyków z firmy zewnętrznej, oferującej tego typu obsługi.

 

 

Zalanie laptopa

Kategoria: Pozostałe tematy, Sprzęt i akcesoria |

Pewnie większość z nas pracując przy komputerze czy laptopie stawia obok szklankę z napojem. A jak wiadomo wypadki chodzą po ludziach i przez chwilę nieuwagi możemy doprowadzić do tego, ze nasz laptop zostanie zalany. Bez względu na to jaki rodzaj napoju się wylał pierwsza i najważniejszą czynnością jest odłączenie komputera od źródła zasilania. W przypadku komputera stacjonarnego wyjęcie wtyczki z kontaktu, a w przypadku laptopa również wyciągnięcie baterii. Jeśli napój miał w sobie małą ilość cukru, jest to plus dla nas, ponieważ klawiatura nie będzie się sklejać. W większości przypadków na klawiaturze lądują różnego rodzaju alkohole : piwo, wino, drinki. Drugą ważną czynnością jest odwrócenie komputera klawiaturą w dół, tak aby napój mógł wyciec. W takiej pozycji możemy zostawić laptopa na jakiś czas. Jeśli przeszkodą jest składający się ekran, to wystarczy podłożyć ręcznik i ułożyć laptopa klawiaturą w dół na przykład na stole.

Laptopa możemy przywrócić do normalnej pozycji po kilkudziesięciu godzinach. Nadal jednak nie wolno go włączać. W zależności od tego jak dużo płynu wylaliśmy trzeba poczekać z tym od kilku do kilkunastu dni. Co jakiś czas możemy przyspieszyć suszenie ogrzewając klawiaturę ciepłym powietrzem z suszarki. W i końcu nadchodzi dzień próby. Podłączamy laptop do zasilania w sprawdzamy czy działa. Jeśli tak to mamy szczęście. Nie musimy wydawać pieniędzy na naprawę. Wyciągamy wnioski z tej przygody i staramy się uważać, aby sytuacja się nie powtórzyła. Może się jednak okazać, ze laptop się nie włączy. Wtedy konieczna jest wizyta w serwisie. Nawet jeśli posiadamy jeszcze gwarancję na sprzęt może ona nie zostać uwzględniona, ponieważ awaria została spowodowana przez zalanie, która było z naszej winy. Dopiero w serwisie dowiemy się jak duże koszty poniesiemy w związku z naprawą i czy w ogóle laptop można jeszcze naprawić. Nie wolno laptopa naprawiać samodzielnie bez odpowiedniego doświadczenia. Takim działaniem możemy wyrządzić jeszcze większe szkody niż substancja, która dostała się do środka.