Akcesoria do komputera

Kategoria: Sprzęt i akcesoria |

Komputer na stałe wszedł już do wszystkich słowników językowych, ponieważ jest powszechnie używany i raczej nie ma ludzi, którzy choć raz w życiu by się z nim nie spotkali. Komputer pomaga nam we wszystkim – od komunikowania, szukania pracy przez poznawanie świata po robienie zakupów. Ważność i przydatność komputera został zauważona przez wszystkie pokolenia. Teraz właściwie nie możemy się obejść bez niego i może dobrze – ponieważ pokazuje w jak dobrej kondycji i na jaj wysokim poziomie rozwoju jest nasza cywilizacja. Lubimy wykorzystywać komputer, ale także o niego dbamy. W sklepach z elektroniką jest mnóstwo gadżetów, które możemy dokupić do naszego osobistego komputera – stacjonarnego czy laptopa. Na plan pierwszy wychodzą środki czyszczące – płyny myjące, przeciw osiadaniu kurzu oraz specjalne szmatki i ściereczki do przecierania. To jeśli chodzi o higienę. Dotykamy bardzo często klawiatur oraz myszki musimy chronić si, by ie pozostawiać na nich jakiś bakterii chorobotwórczych, a także innych zarazków.

Zresztą kawałki jedzenia między klawiszami klawiatury raczej nie wyglądają zbyt zachęcająco. Inne gadżety to właśnie klawiatura, która może mieć różne kształty, zawierać skróty wielu komend w postaci klawisza. Także kolor jest ważny oraz dostosowanie do pisania. Natomiast jeśli chodzi o myszkę, to może ona być bardzo przystosowana do naszej dłoni, ale ilość kształtów, kolorów i kombinacji jest nieograniczona. Możemy być przenośna z kabelkiem USB, a także tradycyjna. Wszystko zależy oczywiście od naszej wyobraźni, która jest w tych sytuacjach bardzo bujna. Poza tym bardzo istotne jest czy używa,my głośników do słuchania czy słuchawek. Możemy kupić najnowsze modele o bardzo dużej sile dźwięku i jakości. Nasz wybór pada także na monitor, który jest bardzo ważny w pracy z komputerem. Możemy także dokupić kamerkę, jeśli chcemy rozmawiać i widzieć kogoś, kto znajduje się setki kilometrów od nas, a mamy ochotę utrzymywać z nim kontakt. Wszytko zależy jednak od naszych potrzeb i możliwości.

 

Zalety wielordzeniowych procesorów

Kategoria: Sprzęt i akcesoria |

Kilka lat temu na rynku pojawiły się wielordzeniowe procesory. W porównaniu do poprzedniej klasy podzespołów każdy z takich procesorów posiada kilka rdzeni o określonej częstotliwości taktowania, a nie jak kiedyś – tylko 1 rdzeń. Nowe układy nazywa się nawet czasem układami wieloprocesorowymi – choć nie jest to do końca poprawne technicznie sformułowanie, dobrze jednak opisuję zasadą działania układu wielordzeniowego.

Każde działanie w komputerze to proces przetwarzania wielu różnych zmiennych i zadań, które we wcześniejszych procesorach musiały być wykonywane w zadanej kolejności – od pierwszego do ostatniego. W nowej klasie podzespołów poszczególne rdzenie mogą dzielić się określonymi zadaniami – i tak np. w procesorze dwurdzeniowym każdy ze rdzeni wykonuje połowę zadań aplikacji, więc (przynajmniej teoretycznie) dany proces może być wykonany dwukrotnie szybciej.

Zaczęto oczywiście zwiększać liczbę rdzeni w procesorach do czterech, sześciu i ośmiu, aby uzyskać jeszcze większą wydajność.

Oprócz wielordzeniowości duże znaczenie ma też wielowątkowość.  Często możliwe jest podzielenie pewnych funkcji urządzeń dedykowanych na podzadania. Odpowiednie wątki mogą być przydzielane do różnych procesorów, z których każdy ma inne przeznaczenie i może zostać optymalnie skonfigurowany do konkretnych operacji.

Pojawił się jednak problem z aplikacjami. Choć wielowątkowość w procesorach może być teoretycznie nieskończenie skalowalna, to nie każda aplikacja jest w stanie wykorzystać potencjał nowej klasy podzespołów. Wiele obecnych na rynku programów, nawet tych wyprodukowanych współcześnie potrafi w pełni wykorzystać tylko jeden rdzeń procesora i nie zostały przygotowane do obsługi wielowątkowości.

Dlatego, jeżeli posiadasz wysokiej klasy komputer z najnowszym procesorem wielordzeniowym, a nie widzisz dużego wzrostu wydajności podczas np. konwersji filmów tym samym programem, co na starym komputerze, to warto sprawdzić, czy aby na pewno dana aplikacja obsługuje wielowątkowość, a jeśli nie to warto zmienić program na nowszy lub innego producenta.

 

Nowy lepszy komputer

Kategoria: Sprzęt i akcesoria |

W większości gospodarstw domowych w naszym kraju jest co najmniej jeden komputer. W wielu z nich jest nawet kilka, aby każdy członek rodziny, korzystający z tego urządzenia miał własny sprzęt. Eliminuje to wiele domowych konfliktów związanych z kłótniami, czyja teraz kolej lub ile czasu każdy może spędzić przed monitorem. Komputery stały się urządzeniami tak powszechnymi i dostępnymi, jak kiedyś inne urządzenia domowe, jak choćby telewizor czy radio. Jeszcze kilkanaście lat temu ceny nowoczesnych komputerów były bardzo wysokie i wielu zainteresowanych zakupem nowego sprzętu długo wahało się przed podjęciem ostatecznej decyzji. Zakup nowego komputera to przecież inwestycja na długie lata, więc trzeba wyjątkowo skrupulatnie przemyśleć kwestię poszczególnych elementów komputera i jego parametrów, aby okazały się wystarczające do wykonywania zadań, które planuje na nim wykonywać nabywca.

Wybór płyty głównej, procesora, dysku twardego, pamięci, karty dźwiękowej, karty graficznej, monitora i innych ważnych składowych to za każdym razem trudne decyzje. Wiele osób, zwłaszcza tych, które dysponują jakąś wiedzą z zakresu informatyki, stara się sama skomponować najlepsze zestawienie elementów komputera. Każdy oczywiście chce, aby nowy sprzęt był lepszy od dotychczas posiadanego, szybciej się uruchamiał, sprawniej reagował na polecenia, był mniej awaryjny i tak dalej. Najlepszym wyjściem w takiej sytuacji jest wizyta w salonie komputerowym. W sklepach zajmujących się sprzedażą sprzętu komputerowego można skonsultować wszystkie wątpliwości i przy pomocy kompetentnej obsługi wybrać rozwiązanie najkorzystniejsze z punktu widzenia indywidualnych potrzeb. Każdy tak naprawdę ma przecież inne wymagania. Innego komputera będzie potrzebować osoba, która używa go wyłącznie jako medium służącego rozrywce, takiej jak oglądanie filmów i od czasu do czasu jako maszyny do pisania, a inne wymagania będzie musiał spełniać komputer osoby, której służy do profesjonalnego montażu filmów lub grafikowi komputerowemu.

 

Nowy komputer – składać samemu czy kupić gotowy?

Kategoria: Sprzęt i akcesoria |

Jeśli czytasz ten artykuł, to oznacza, że masz komputer. Masz też dostęp do internetu. Podobnie, jak większość ludzi w naszym kraju, bo domowy komputer na dobre rozgościł się w naszych domach i jest sprzętem równie zwyczajnym, jak lodówka czy telewizor. Być może nawet nie pamiętasz czasów, kiedy posiadanie własnego komputera było rzadkością i powodem do chwalenia się przed znajomymi. A było to całkiem niedawno, wszak jeszcze na początku lat dziewięćdziesiątych komputery znajdowały się raczej w biurach i instytucjach, a na domowy użytek posiadała je niewielka liczba osób. Dziś problemem nie jest kwestia pod tytułem „czy mieć komputer” tylko „jaki mieć komputer”, bo wymagania poszczególnych użytkowników są bardzo zróżnicowane. Oczekiwania te są uzależnione od przeznaczenia danego komputera. Innych parametrów sprzętowych będzie oczekiwał profesjonalny grafik komputerowy czy zapalony fan gier, a inne wystarczą komuś, kto zamierza wykorzystywać komputer jako nieco nowocześniejsza maszynę do pisania lub wręcz kalkulator.

Pozostaje również kwestia, czy kupować całkowicie nowy komputer w salonie, czy też zdecydować się na komis z używanym sprzętem. Oba rozwiązania mają oczywiście swoje wady i zalety, a wybór którejś z dostępnych opcji zależy między innymi od zasobności portfela klienta. Nowy komputer ma tę zaletę, że można przy pomocy profesjonalnego sprzedawcy dobrać wszystkie elementy zgodnie z własnymi potrzebami, natomiast w komisie dostaniemy już złożony sprzęt. Rzecz jasna, dla osób posiadających odrobinę sprytu i wiedzy z dziedziny informatyki, dostępne jest trzecie rozwiązanie, a mianowicie samodzielne złożenie komputera z elementów dobranych zupełnie indywidualnie. Wtedy istnieje już niemal pełna dowolność, a użytkownik ma pełny wpływ za to, w jaki sposób jego komputer będzie działał i wyglądał. To rozwiązanie wyłącznie dla nieco bardziej zaawansowanych użytkowników, gdyż dla kompletnego laika dobranie wszystkich parametrów we właściwy sposób jest po prostu niewykonalne.

 

Z czego składa się domowy komputer?

Kategoria: Sprzęt i akcesoria |

Dopiero kiedy nadchodzi moment kupna nowego komputera ludzie zaczynają sobie zdawać sprawę z tego, jak bardzo jest to skomplikowany sprzęt. Na co dzień nie ma potrzeby zastanawiać się, co i w jakiej ilości znajduje się pod obudową komputera, gdyż ma on po prostu działać. I chociaż prawie każdy umie obsługiwać komputer, to wiedza o jego budowie nie jest już tak powszechna. Jednak nawet kompletny laik, który do komputera siada jedynie przy wyjątkowych okazjach jest w stanie bez problemu wymienić kilka elementów, z których składa się komputer. Wiadomo, że musi być sam komputer (to jest właśnie ta skrzynka), monitor, klawiatura i mysz. To oczywiście ogromne uproszczenie, które wyśmiałby bez problemu nawet początkujący informatyk, nie uwzględniające nawet podziału części na elementy niezbędne i tak zwane peryferia, ale już na tym przykładzie widać, że konstrukcja komputera to złożona sprawa. Spróbujmy usystematyzować najważniejsze elementy jego budowy.

Najważniejsza jest płyta główna. To na płycie głównej zamontowane są podstawowe komponenty komputera, takie jak procesor czy pamięć operacyjna (ewentualnie tak zwane gniazda służące do zamontowania wymienionych komponentów). Płytę główną można porównać do serca lub mózgu komputera, odpowiadające za współdziałanie pozostałych części. Pozostałe elementy wnętrza komputera to procesor, pamięć RAM, a właściwie jej kości, karty rozszerzające, twardy dysk (zwany wraz z napędem optycznym przez fachowców urządzeniem składującym) oraz zasilacz, bez którego nie obejdzie się żaden komputer. I jeszcze tak zwane peryferia, czyli mysz, klawiatura, ekran, głośniki – w zależności od zapotrzebowania użytkownika. To nadal jedynie przybliżenie, ale zwykłemu użytkownikowi taka wiedza wystarczy. Niekiedy zaś może okazać się niezwykle przydatna. Ta właśnie się dzieje, kiedy trzeba kupić nowy komputer. Sprzedawca w sklepie komputerowym z pewnością zapyta o oczekiwania klienta odnośnie tych wszystkich elementów, więc warto się co nieco o nich dowiedzieć.

 

Zalanie laptopa

Kategoria: Pozostałe tematy, Sprzęt i akcesoria |

Pewnie większość z nas pracując przy komputerze czy laptopie stawia obok szklankę z napojem. A jak wiadomo wypadki chodzą po ludziach i przez chwilę nieuwagi możemy doprowadzić do tego, ze nasz laptop zostanie zalany. Bez względu na to jaki rodzaj napoju się wylał pierwsza i najważniejszą czynnością jest odłączenie komputera od źródła zasilania. W przypadku komputera stacjonarnego wyjęcie wtyczki z kontaktu, a w przypadku laptopa również wyciągnięcie baterii. Jeśli napój miał w sobie małą ilość cukru, jest to plus dla nas, ponieważ klawiatura nie będzie się sklejać. W większości przypadków na klawiaturze lądują różnego rodzaju alkohole : piwo, wino, drinki. Drugą ważną czynnością jest odwrócenie komputera klawiaturą w dół, tak aby napój mógł wyciec. W takiej pozycji możemy zostawić laptopa na jakiś czas. Jeśli przeszkodą jest składający się ekran, to wystarczy podłożyć ręcznik i ułożyć laptopa klawiaturą w dół na przykład na stole.

Laptopa możemy przywrócić do normalnej pozycji po kilkudziesięciu godzinach. Nadal jednak nie wolno go włączać. W zależności od tego jak dużo płynu wylaliśmy trzeba poczekać z tym od kilku do kilkunastu dni. Co jakiś czas możemy przyspieszyć suszenie ogrzewając klawiaturę ciepłym powietrzem z suszarki. W i końcu nadchodzi dzień próby. Podłączamy laptop do zasilania w sprawdzamy czy działa. Jeśli tak to mamy szczęście. Nie musimy wydawać pieniędzy na naprawę. Wyciągamy wnioski z tej przygody i staramy się uważać, aby sytuacja się nie powtórzyła. Może się jednak okazać, ze laptop się nie włączy. Wtedy konieczna jest wizyta w serwisie. Nawet jeśli posiadamy jeszcze gwarancję na sprzęt może ona nie zostać uwzględniona, ponieważ awaria została spowodowana przez zalanie, która było z naszej winy. Dopiero w serwisie dowiemy się jak duże koszty poniesiemy w związku z naprawą i czy w ogóle laptop można jeszcze naprawić. Nie wolno laptopa naprawiać samodzielnie bez odpowiedniego doświadczenia. Takim działaniem możemy wyrządzić jeszcze większe szkody niż substancja, która dostała się do środka.