Nowsza wersja Windows 7

Kategoria: Oprogramowanie |

Pojawia się następca Windowsa 7 – czyli Windows 8. Na razie wciąż jeszcze w fazie testów, ale wersja beta już jest ogólnodostępna, można ją pobrać i przetestować.

Minimalne wymagania systemowe nowej wersji to procesor 1 GHz, 1GB pamięci RAM, 16 GB miejsca na dysku twardym oraz karta graficzna zgodna ze standardem przynjmniej Directx 9. Jak widać przy obecnych parametrach sprzętu komputerowego nie są to zatrważające wymagania i większość naszych domowych PC będzie w stanie obsłużyć nowy system.

Następca obecnego Windowsa instaluje się szybciej niż siódemka, ma też potrzebować przynajmniej 30% mniej czasu na uruchomienie się, o tyle samo powinno też spaść bazowe zużycie pamięci przez nowy system.

W standardzie posiada też on bardzo dużo opcji dotyczących kontroli rodzicielskiej oraz nowe możliwości w ustawieniach zarządzania energią.

Zastosowano w nim nowe środowisko graficzne, którego styl zbudowany jest z dużych prostokątnych kafelków, gdzie każdy odpowiada za osobną aplikację – podobnie jak w urządzeniach mobilnych. Zniknął przycisk Start. Zamiast tego, należy najechać na dolny lewy róg ekranu. Pojawi się miniatura menu, którą można kliknąć. Można też nacisnąć przycisk Windows na klawiaturze.

Jeżeli jednak nowy pulpit nie przypadłby nam do gustu, to możemy swobodnie jednym kliknięciem przełączyć się do Aero znanego z Windows 7.

Nowy system ma w pełni obsługiwać i wspierać ekrany dotykowe – także te z możliwością wielonaciskowego dotyku.

Oprócz tego wielką nowością i czymś w rodzaju gadżetu ma być opcjonalna rezygnacja ze sterowania kursorem za pomocą myszy na rzecz sterowania… samymi ruchami gałek ocznych. Istnieje specjalna aplikacja, która najlepiej działa z laptopami posiadającymi wbudowane kamerki internetowe. Po odpowiedniej kalibracji system może śledzić ruchy naszych gałek ocznych i przesuwać kursor myszy w to miejsce, gdzie aktualnie patrzymy.

To nowatorskie rozwiązanie na pewno w całości nie zastąpi standardowego sterowania myszą, ale będzie z pewnością jego atrakcyjnym uzupełnieniem.

 

Napisz odpowiedź

Musisz się zalogować żeby móc komentować.